آیین رونمایی کتاب سال تصویرگران در تبریز برگزار شد

آیین رونمایی از کتاب سال تصویرگران ۱۳۹۵ ، بعدازظهر دوشنبه ، هجدهم بهمن ماه با حضور استادان و معاونت فرهنگی استان آذربایجان شرقی با همکاری گروه گپ در خانه فرهنگ تبریز برگزار شد .
سرپرست معاونت فرهنگی استان ، محمد‌حسن چمیده‌فر ، در این مراسم ، کتاب را بزرگترین میراث فرهنگی هر ملتی دانسته و اشاره نمود که چه زیبا و ارزشمند است که این میراث گران‌بها با هنر تلفیق شده باشد.

کریم زینتی از پیشکسوتان طراحی گرافیک نیز در ابتدای سخنانش اظهار داشت ،میزبان این مراسم تک تک حضار و فعالان هنر و تصویرگران می‌باشند. زینتی با اشاره به تهیه این کتاب نفیس اذعان داشت برای چاپ و تنظیم هر صفحه از این کتاب، زحمت فراوانی کشیده شده و انرژی بسیاری صرف شده است. از این رو ، از تمامی هنرمندان و تصویرگران انتظار می‌رود در حمایت از این رویدادها و مراسمات رونمایی چنین کتاب‌های تخصصی ،کوشاتر باشند و حضور پر رنگی‌تری از خود نشان دهند. وی در این میان، آغاز به کار انجمن تصویرگران را در آینده‌ا‌ی نزدیک به فعالین این عرصه نوید داد و در این راستا از تمامی تصویرگران دعوت به عضویت نمود و خواستار آن شد که با آغاز به کار این انجمن در جلسات حضور داشته و نیز تلاش بیشتری برای برگزاری نمایشگاه‌های تصویرسازی به عمل آورند .

در بخش دیگری از این مراسم، مهدی حق‌شناس ، منتقد، تصویرگر و مدرس دانشگاه، درچند جمله‌ی کوتاه، تعریفی از تصویرسازی و تصویرگری نمود و نیز اشاره به تفاوت معنی لغوی این دو واژه داشت. حق‌شناس بیان کرد:   از دیدگاه تاریخ شناسی، قبل از نقاشی تصویرگری وجود داشته و از نگاره‌های داخل غارها می‌توان پی به این موضوع برد. ریشه‌ی تفاوت نقاشی و تصویرسازی در تصویر است، تصویرسازی در خدمت موضوع است و همین اصل آن را با نقاشی متمایز می‌کند. وی همچنین در ادامه در خصوص نحوه‌ی صحیح تصویرگری این چنین بیان نمود که   که اگر شناخت درست از جهانی را نداشته باشیم نمی‌توانیم آن را به طور صحیح به تصویر بکشیم و درک یک تصویر زمانی برای مخاطب امکانپذیر خواهد بود که خود تصویرگرش به درک آنچه مصور کرده رسیده باشد .

در ادامه ، تیلا منصوری ، مدرس تصویرسازی،  به چگونگی صحیح به تصویر کشیدن صور خیال پرداخت و گفت : باید خلاقیت خودمان را باور کنیم . کافیست کمی از فضاهای مجازی فاصله گرفته و با قلم و کاغذ انس بگیریم . همیشه قلم و کاغذی همراه داشته و برای سیاه کردن کاغذهایمان زمان بگذاریم . با مطالعه فراوان و آشنایی با تمامی تکنیک‌های تصویرسازی و چاپ ، خلاقیت را در خود پرورش دهیم .
مهدی رضایی ، مسئول انتشارات پویانما و مدیر هنری کتاب سال نیز، که همکاری چشم‌گیر و عمده‌ای در تهیه این کتاب داشته ،به ارائه‌ی گزارشی از روند اجرای کتاب سال ، قبل از فراخوان تا چاپ آن پرداخت .

در بخش پایانی این آیین ، محمد‌حسن چمیده‌فر ، کریم زینتی ،مهدی رضایی ، مهدی حق‌شناس و تیلا منصوری از “کتاب سال تصویرگران ۱۳۹۵ ” در جمع حاضرین رونمایی کردند.

عکس: داود یوسف‌نیا

نگارش: نادیا فخیم

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *