تبریز می تواند به قطب گرافیک ایران تبدیل شود

 

عضو هيئت مؤسس انجمن صنفی طراحان گرافيك ايران گفت: تبریز می‌تواند تبدیل به قطب گرافیک ایران بشود چون ابزار و توانایی و از همه مهم تر افراد مستعد در این زمینه را دارد.

ایرج میرزا علیخانی در آیین گشایش نمایشگاه پوستر « ما همه مهاجریم»، افزود: در مدت یک ماه گذشته به بهانه‌ی رویدادهای روز جهانی گرافیک در ایران، به شهرهای مختلفی سفر کرده‌ام و در همه آنها بدون استثنا در مورد تبریز حرف می‌زنند.

وی با بیان این که گروه گپ با حمایت‌های استاد کریم زینتی فعالیت‌هایی در تبریز انجان داده‌اند که باعث شده‌اند نام این شهر برجسته شود، افزود:  این را گفتم که بدانید چقدر مسئولیت شما سنگین است و باید تلاش کنید تا با برنامه‌ریزی جایگاهی را که در حال کسب آن هستید پابرجا و محکم کنید.

این استاد رشته گرافیک ادامه داد: در ایران هم همانند بقیه کشورها، هرساله فعالیت‌هایی به بهانه روز جهانی گرافیک صورت می‌گرفت و نمایشگاه‌هایی برگزار می‌شد که البته تهران در این زمینه بسیار فعال‌تر از سایر شهرها بود.

میرزاعلیخانی با اشاره به فعال شدن شهرهای مختلف کشور به مناسبت روز جهانی گرافیک یادآور شد: امسال شهرستان‌ها بسیار فعال شدند. مثلا شیراز به یاد استاد مرتضی ممیز نمایشگاه‌هایی برگزار کرد و در کرمان با دیدگاه دیگری این اتفاق افتاد. اما متاسفانه در تهران اتفاق قابل توجهی رخ نداد.

وی خاطرنشان کرد: خیلی خوشحالم که این رویداد در تبریز از روز و هفته‌ی گرافیک به ماه گرافیک و به اردیبهشت خلاق گرافیک تبدیل و به این بهانه هر هفته برنامه‌های بسیار خوبی برگزار شد؛ مثل نمایشگاهی که امروز می‌بینید.

میرزاعلیخانی برگزاری نمایشگاهی همزمان با سایر کشورهای جهان در تبریز را  افتخاری برای این شهر عنوان کرد و افزود: به جرأت می‌توانم بگویم که خلاق‌ترین اردیبهشت گرافیک ایران در تبریز است.

عضو اولين هيئت مديره و نایب رئیس انجمن صنفی طراحان گرافيك ايران، در ادامه با تاکید بر نقش طراحان گرافیک در مسائل اجتماعی گفت: رابطه‌ای تنگاتنگ بین گرافیست و جامعه وجود دارد. این جامعه می‌تواند هر کسی یا هر اتفاقی باشد. از جمله مسائل سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و هر اتفاقی که رخ دهد، طراح گرافیک بخشی از این ماجراست.

وی ادامه داد: گاهی این سوال مطرح می‌شود که آیا گرافیک هنر به حساب می آید یا نه! این به خاطر جنسیت گرافیک است. آن هم به این دلیل که اصل توانایی‌های حرفه‌ای ما به سفارش دهنده مربوط می‌شود؛ یعنی وقتی سفارش دهنده‌ای وجود داشته باشد ما وجود خواهیم داشت.

استاد رشته گرافیک تصریح کرد: اگر طراحان گرافیک را در لحظه از کره زمین حذف کنند، قطع یقین هیچ کس هیچ حرکتی نمی‌تواند انجام دهد؛ شما نمی‌توانید ساعت ببینید، سوار اتومبیل خود شوید، در خیابان حرکت کنید و هرچیزی که به ذهنتان خطور کند از انجام آن عاجز می‌شوید.

میرزاعلیخانی در خصوص نمایشگاه پوستر « ما همه مهاجر هستیم»  گفت: سوژه‌ای مثل سوژه مهاجرت اهمیت بسیاری دارد. با نگاهی به آمارهای ساده می‌بینید که مبحث مهاجرت چه حجم و فضایی اشغال می کند. از این رو این نمایشگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی همچنین در خصوص وجود آثار هنرمندان تبریزی در میان پوسترهای منتخب از سراسر جهان گفت: همینطور که می‌بینم تبریز می‌تواند تبدیل به قطب گرافیک ایران بشود چون ابزار و توانایی و از همه مهم‌تر افراد مستعد در این زمینه را دارد. این نمایشگاه هم مهر تاییدی بر این گفته است چرا که ۴ اثر طراحان تبریز که اتفاقا تنگاتنگ فعالیت‌های گروه گپ هم هستند در این نمایشگاه حضور دارند.

 

متن : سیده پری‌ناز سهرابی

عکس: داود یوسف‌نیا

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *