درباره فراخوان لوگو برای کلانشهر تبریز

گپ گرافیکگپ گرافیک

●شورای سیاست‌گذاری گروه گپ

● یادداشتی درباره فراخوان لوگو برای کلانشهر تبریز

 

شهر تبریز با پیشینه‌ای تاریخی، فرهنگی و هنری غنی، دارای پتانسیل هنری متشکل از پیشکسوتان و هنرمندان مجرب در کنار جوانان پرانرژی و مستعد خویش، همیشه و همیشه از سوی مسئولین این کهن شهر با بی‌توجهی نسبت به این قشر همراه بوده است. و فقط گاهی یک مراسم سوری به همت یکی از نهادهای فرهنگی این شهر، چند تن را دور هم جمع می‌کند، عکسی به یادگار ثبت کرده و باز روز از نو ، روزی از نو!! چرا که ارزش تجربه و دانش این قشر برای ارگان‌های مشابه در حد همان یک عکس یادگاریست.

حال در کنار چنین اقداماتی، شهرداری محترم کلانشهر تبریز در اقدامی جالب، فراخوانی مبنی بر طراحی لوگو برای شهر تبریز با کیفیتی مثال زدنی منتشر نموده است.

فراخوانی که فاقد چند اصل مهم برای اعلام یک فراخوان رسمی می باشد، بعنوان نمونه فراخوانی که هویت بصری مشخص و حدالامکان یک پوستر اطلاع رسانی نیز همراه ندارد. در کنار آن در متن فراخوان نامی از هیئت داوری و یا شورای انتخاب آثار برای شرکت‌کنندگان آورده نشده است. همچنین پیش‌بینی جایزه‌ای که ارزش ریالی آن نصف  حداقل قیمت  تعیین شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران برای طراحی یک لوگو درسال ۹۴ است ، منتشر شده است.

و سرسبد این شیرین‌کاری، انتشار متن فراخوان از شبکه های اجتماعی مختص تلفن های همراه است، چراکه هیچ سایت و منبعی برای انتشاراین فراخوان در نظر گرفته نشده، و حتی هیچ یک از سایت‌های معتبر این ارگان نیز آنرا پوشش نداده‌ است. ناگفته نماند که صرفا در کوچه پس کوچه‌های یکی از سایت‌های آزمایشی منتصب به این نهاد، این فراخوان منتشر شده است.

حال  این امر در ابتدایی ترین حالت برای هر شرکت‌کننده‌ای، نشان از انتخاب اثر برگزیده در خارج ازاین فراخوان را حکایت می کند!

البته نباید فراموش کرد شهرداری کلانشهر تبریز، صاحب ارگانی به نام سازمان فرهنگی هنری شهرداری می باشد که چند سالیست در درون سازمان خویش صاحب خانه گرافیک بوده که بظاهر امکان همکاری این خانه هم به همراه گپ گرافیک تبریز با بیش از ۴۰۰ عضو فعال، در این فراخوان نادیده گرفته شده است.

ارگانی که بی‌خبر از داشته های خود تن به چنین فعالیت‌های بی برنامه‌ریزی شده می‌زند، یادآور حس عوام‌فریبی و رزومه پرکنی برخی از پشت میز نشینان را دارد.

طبیعتا نهادی که یک فراخوان با چنین کیفیتی منتشر می کند،از عدم رغبت حضور طراحان حرفه ای این عرصه در چنین رویدادهایی بی خبر است. و ماحصل این فراخوان، تصاحب اثری بیش از یک لوگو در پایین ترین سطح حرفه ای نخواهد بود.

فراخوان مذکور

برچسب ها
,
نظرات

5 پاسخ به “درباره فراخوان لوگو برای کلانشهر تبریز”

 1. سينا نويدي گفت:

  انتقاد خوبي كرده ايد. خب اگر براي تبريز لوگو طراحي و انتخاب بشه چي ميشه؟ تبريز شهري است كه افراد بي سليقه در آن زياد است و افرادي كه انتخاب كننده ي طرح هاي گرافيكي هستند هم از اين دسته اند. به. نظر من اين فراخوان رو زياد جدي نگيريم.

 2. عیسا گفت:

  قطعا نکاتی که در مورد چهار چوب اطلاع رسانی و فرخوانی در این اعتبار ذکر شده به جا هست و عملکرد ضعیفی رو نمایان میکنه ، اما در بند های آخر نوشته اشاره هایی شده در مورد اینکه طراحان حرفه ای شرکت نمیکنند و لوگوهای سطح پایینی جمع اوری میشه ، قطعا برای همه روشن هست که همیشه لوگوهای خوب کاران طراحان حرفه ای نیست ، طراحان زیادی وجود دارند که لوگوهایی بسیار خوب طراحی میکنند ، که این امر را در ببسیاری از برندهای جهانی میتوان پیگیری کرد حتی در داخل ایران نیز طراخان جوان خوبی هستند که کارهای ایده عالی طراحی میکنند ، و این ذهنیت که طراحان حرفه ای لوگو خوب میسازند قطعی نیست چرا که طراحان حرفه ای هم در بسیاری موارد ، راه حلی برای حل مساله بصری سفارش پیدا نمیکنند ؛ اما در کل دیدگاه گپ گرافیک برای داشتن چهارچوبی محکم و نشانه های گرافیکی برای فراخوان گرافیک ، به جا و سازنده است . با سپاس

 3. برادران گفت:

  داستان اداراتی مانندشهرداری حکایت عدم شناخت حوزه هنر و مخصوصا گرافیک بوده هست .نخوت نابجا و شناخت یکبار مصرف و گونه مشاوران چنین طرحهایی همواره نه تنها حمایت از پدید آورندگان واقعی آثار قابل تامل نبوده و نیست بلکه باعث بوجود آمدناشخاص مدعی بوده که نمونه های آن را در انجمن های مختلف هنری شهرمان شاهدیم انسانهایی با کابردی موقت و ناماندگار در عرصه (تاریخ)هنر ولی تاثیر گذار و در سیاست گذاری سازمانها و ادارات که نمونه های آن بیشمارند.بنابرین برای جلوگیری از عرض اندام عده ایی هم شده (علی رغم میل باطنی )باید بسیار قوی به عرصه آمد و با جدیت به مباحثه و شرکت در چنین محافلی فکر کردو یا راه حلی اندیشید.البته باید این احساس وظیفه هم در اساتید و پیشکسوتان وجود داشته باشد که بدون در نظر گرفتن مصالح شخصی (پرنمودن رزومه کاری) و غیره برای چنین فراخوان بی سر وتهی با یک زنگ و گفتن (عیبی یوخ)با داوری آن موافقت نمایند و تاییدی برچنینین کارهای بیهودهایی باشند . با قدردانی از شعور نگارنده و سپاس از حس مسولیت پذیریش امیدوارم با اظهار نظر های مختلفی که خواهد شد بشود راه کاری مناسب برای حل اینگونه امور اندیشید.

 4. فرزاد ولیزاده گفت:

  جالبه، مبلغ جایزه فراخوان بسیار کمتر از تغرفه انجمن صنفیه

 5. روح اله معماری گفت:

  علت چنین اتفاقات و برنامه هایی به جهت عدم آگاهی و کم سوادی متصدیان امور در شهرداری یا نهاد های مرتبط هست. این نمونه کوچکی هست که میشه با برخورد اونها نسبت به گرافیک و زیبایی و زیباسازی شهر هم در نظر گرفت. کمتر سراغ داریم که برای زیباسازی یک میدان ، پارک، نماد یا مجسمه سراغ افراد هنرمند بروند. صرفا کار عجله ای و باب سلیقه افرادی معدود در همان سازمان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *