سومین هفته‌ی اردیبهشت خلاق تبریز همراه پوسترهای مکزیک

عصر پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۶ در سومین هفته از اردیبهشت خلاق تبریز، نمایشگاه گروهی فستیوال مکزیک با عنوان ” ما همه مهاجر هستیم” در محل نگارخانه‌ی هنرمندان با حضور علاقه‌مندان گشایش یافت.

این نمایشگاه پیش از این در مکزیک، آمریکا و ایرلند برگزار شده بود. تبریز و کشور ایران چهارمین ایستگاه این آثار منتخب می‌باشد. در ابتدای آیین گشایش این نمایشگاه الهام حسن‌زاده مدرس و پژوهشگر هنر صحبت‌هایی پیرامون هنر مهاجرت و  چند اثر روی دیوار گالری صحبت نمود. همچنین در ادامه ایرج میرزاعلیخانی نیز ضمن تشکر از فعالیت‌های مستمر گروه گپ به تشریح تاثیر هنرگرافیک در زندگی اجتماعی هر فرد و جامعه پرداخت.

به نقل از دبیرخانه‌ی جشنواره مذکور مهاجرت‌ها جزو ذات تاریخ بشر هستند. قرن‌ها بشر برای رسیدن به کار و شرایط اجتماعی بهتر مهاجرت کرده است و متاسفانه بحران‌های اقتصادی اخیر در کشورهای متعدد و نیز بی‌ثباتی سیاسی و جنگ، فقط پدیده‌ی مهاجرت را تند کرده است.

در آغاز سال ۲۰۱۷، بیشتر از ۲۵۰ میلیون انسان در یک کشور به غیراز محل تولدشان زندگی می‌کنند. و میزان مهاجرت‌های بین‌المللی بطور چشمگیری سال به سال افزایش یافته است.

به عنوان مثال ۵/۱۵۲ میلیون انسان در سال ۱۹۹۰، ۸/۱۶۰ میلیون نفر در سال ۱۹۹۵، ۷/۱۷۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰، ۲/۱۹۱ میلیون نفر در سال ۲۰۰۵، و ۷/۲۲۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰٫

ازین گذشته، تقریبا ۷۰ درصد از مهاجرت‌های بین‌المللی فقط در ۲۰ کشور متمرکز شده است. از این تعداد ۶/۴۶ میلیون انسان در روسیه و ۲/۱۰ میلیون انسان در عربستان صعودی و ۵/۸ میلیون در انگلستان روی داده است.

هند بیشترین پراکندگی را در جهان با ۶/۱۵ میلیون و به دنبال آن مکزیک با ۳/۱۲، روسیه با ۶/۱۰ و چین با ۵/۹ و بنگلادش با ۲/۷ میلیون جزو آمار رسمی اعلام شده هستند.

بیشتر این مردم، مهاجران اقتصادی هستند که برای بهتر نمودن ماهیت شرایط زندگیشان به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند.

با این حال، تعداد بیشتری از آنها پناهندگانی هستند که مجبور شده‌اند از سرزمین‌شان به خاطر شکنجه ( آزار و اذیت ) نژادی، زمینه‌های سیاسی و مذهبی و یا بخاطر تعلق‌شان به قوم یا نژاد خاص یا گروه اجتماعی فرار کنند.

در حال حاضر آژانس پناهندگی سازمان ملل (UNH CR  )تعداد کل پناهندگان را ۳/۲۱ میلیون شامل ۲/۵ میلیون فلسطینی، ۹/۴ میلیون سوری و ۱/۱ میلیون سومالیایی تخمین زده است.

در مورد موضوع مهاجرت داستان‌های بی نهایتی که تمام اختلافات جزئی از احساس و شرایط بشر را پوشش می‌دهند را می‌توان برشمرد. از داستان‌های دراماتیک از کسانی که همه چیز را برای فرار از یک جنگ یا گرسنگی محل تولد خود را ترک کرده‌اند، آنها گاهی فقط برای این جان خود را از دست داده‌اند که قصد داشتند از شرایط سخت کنونی فرار کنند. کسانی‌ که با تلاش زیادی سعی کردند تا به حاشیه‌ای امن در جاده‌ای طولانی برسند و بتوانند یک زندگی بهتر را شروع کنند.

این مهاجران فرصت‌هایی را جستجو می‌کنند و اگر ملت‌هایی که آن‌ها را می‌پذیرند ظرفیت این را داشته باشند تا آن‌ها را اسکان دهند، آن‌ها می‌توانند همراهشان رشد کنند.

در هر حال در چگونگی مهاجرت یک هدف رایج وجود دارد که مسافران را به مهاجر بودن سوق می‌دهد:

امید برای یافتن شرایطی بهتر ، شرایطی متفاوت‌تر، جهانی دیگر و یا امکانات دیگر!

از این رو طراحانی از ۵ قاره از کره زمین در مسابقه پوستر Todos Somos Migrantes  شرکت کردند که توسط یک سازمان به نام  E sucha ni VOZ  گردهم آمده بودند.

آن‌ها با خلاقیت و حساسیت، احساساتشان را در مورد مهاجرت بشر بصورت طرحی گرافیکی بیان نمودند.

بعد از ۱۲۰ روز از این مسابقه آزاد، ۹ داور رای خود را برای انتخاب ۵۰ پوستر برتر از بیش از هزار اثر که از ۴۸ کشور مختلف دریافت شده بود، اعلام کردند.

نمایشگاه حاضر نتایج این انتخاب را نشان می‌دهد.

گروه گپ در ایران نیز به پروژه‌ی Todos Somos Migrantes   ملحق شده و در سومین هفته از اردیبهشت خلاق تبریز در سال ۲۰۱۷ با برگزاری نمایشگاهی، به حمایت از این حرکت فرهنگی پرداخته است.

شایان ذکر است که نمایشگاه پوستر ما همه مهاجریم ۱۴ الی ۲۱ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ الی ۱۴ و ۱۶ الی ۱۸در محل  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، نـگــارخـانه هنـــرمنـدان برای بازدید عموم دایر است.

 

 

عکس: داود فخیم یوسف‌نیا

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *