معرفی کتاب | شورآفرین خلوت گزیده

«شورآفرین خلوت گزیده: گفت‌وگو با کیومرث کیاست» با تالیف و پژوهش سیدامیر سقراطی از سوی نشر موغام روانه کتابفروشی‌ها می‌شود. کیاست از آخرین هنرمندان بازمانده‌ جریان کاریکاتور «طنز سیاه» است.

سیدامیر سقراطی به خبرگزاری کتاب ایران گفت: کتاب «شورآفرین خلوت گزیده: گفت‌وگو با کیومرث کیاست» جدیدترین کتاب من درباره کارتونیست‌های مشهور و اثرگذار ایرانی است که از سوی نشر موغام روانه کتابفروشی‌ها می‌شود. این کتاب نخستین جلد از مجموعه تاریخ شفاهی هنر معاصر ایران است که مشغول به کار روی آن هستم.

وی افزود: هرکدام از مجلدات این مجموعه چهار بخش دارد. بخش نخست به زندگینامه، معرفی کتاب‌های منتشر شده هنرمند، تحلیل دوره‌های مختلف کاری، نمادشناسی آثار و معرفی آثار منتشر شده هنرمند در نشریات مختلف می‌پردازد. بخش دوم گفت‌وگو با هنرمند، بخش سوم انتشار نمونه آثار و در نهایت بخش چهارم نیز شامل عکس‌ها و اسناد است.

سقراطی ادامه داد: در بخش نخست کتاب «شورآفرین خلوت گزیده» ضمن بیان زندگینامه کیاست و معرفی کتابی که از وی در سال ۱۳۵۶ منتشر شد، تعداد ۱۲۰ اثر مهم‌اش تحلیل محتوایی شده است. در بخش آخر نیز تعداد ۱۰۰ اثر از او منتشر شده است. کیاست در مطبوعات متعلق به جریان‌های روشنفکری ایران یعنی «فردوسی» و «نگین» کار کرده است. به همین دلیل من به بررسی محتوای شماره‌هایی از این نشریات که آثار کیاست در آن منتشر شده نیز پرداخته‌ام.

این پژوهشگر حوزه کاریکاتور همچنین با اشاره به ویژگی‌های آثار کیاست، گفت: به عنوان یک هنرمند هنرهای تجسمی و پژوهشگر حوزه کاریکاتور ایرانی، علاقه شدیدی به آثار کیومرث کیاست داشته و دارم. در این کتاب علاوه بر اینکه درباره آثار این هنرمند مباحثی وجود دارد، درباره جریان کاریکاتور روشنفکری در دهه ۴۰ و ۵۰ هم تحلیل‌هایی مطرح می‌شود، چرا که کیاست از آخرین بازمانده‌های جریان روشنفکری طنز سیاه در ایران است. این جریان با اردشیر محصص شروع شده و با کامبیز درمبخش و پرویز شاپور، ادامه پیدا می‌کند.

درباره نویسنده
سیدامیر سقراطی، روزنامه‌نگار، پژوهشگر و نقاش است. از دیگر کتاب‌های منتشر شده وی می‌توان به «اردشیر محصص»، «زیستن، آفرینش و انهدام: گزیده نقاشی‌ها»، «پرویز شاپور» و «۱۰ کاریکاتوریست» اشاره کرد.

نویسنده : سید‌امیر سقراطی
انتشارات : موغام
قیمت : ۴۰۰۰۰ تومان

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *