معرفی کتاب | عکاسی بی هوا

رویکردی نا متعارف در عکاسی خیابانی

یادداشت مترجمان :
کتاب «عکاسی بی‌هوا» توسط فردی نیمه حرفه‌ای ـ آماتور نوشته شده است.
«لوتارد» ادعا می‌کند رویکرد او نسبت به عکاسی، رویکردی نا‌متعارف است.
عکاسی بی‌هوا به شکل کلاسیک، معمولا در طول تاریخ بر روی افراد سر‌شناس تمرکز کرده است تا به واسطه آن مخاطب بیشتری را مجذوب خود کند.
اما لوتارد با عکاسی از عامه مردم از این قید خارج شده است و تصاویر ثبت شده از رفتارهای روزمره را در اختیار مخاطبان خود، یعنی‌‌ همان سوژه‌های عکس‌هایش، قرار می‌دهد.
او برای عکاسی ارزش مادی قائل نیست و به عکس به عنوان یک اثر ستودنی نمی‌نگرد؛ بلکه بیشتر در جست‌و‌جوی راهی برای پایداری
ارتباط انسانی و حتی برقراری این ارتباط قطع شده، در سطح گسترده است. شاید به این منظور باشد که او علاوه بر عکس‌هایش تجربیات خود را نیز در اختیار مخاطب قرار می‌دهد،
مخاطبی که با گسترش روز افزون عکاسی دیجیتال، قادر به ثبت هر چه دقیق‌تر اطراف خود می‌باشد و آنچه لوتارد از او می‌خواهد نیز‌‌ همان به نمایش گذاشتن و باز گرداندن تصاویر ثبت شده به جامعه است.
کتابی که در دست دارید به بهانه عکاسی خیابانی ولی با هدف نگاهی دوباره به زندگی و تدبر در آن ترجمه شده است و اینکه انسان‌ها با تمام تمایزاتی که برای همدیگر قائل شده‌اند، بیشتر از آنکه قابل تصور باشد به یکدیگر شباهت دارند.
به زبان ساده عکاسی خیابانی روایتگر شباهت‌ها است.
با تمام این تعابیر و نیز از آنجا که جای خالی عکاسی خیابانی در ایران احساس می‌شود، شاید ترجمه این کتاب آغازی باشد برای پر کردن خلاء موجود و بسط این شیوه در عکاسی ایران.

نويسنده : توماس لوتارد
مترجم : پویا پرهامی / روزبه ملکی
انتشارات : دفتر پژوهش‌های فرهنگی
قیمت : ۸۹۰۰ تومان

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *