معرفی کتاب | مدیریت رنگ و کنترل کیفیت

کتاب « مدیریت رنگ و کنترل کیفیت » بر اساس کار با رنگ از دوربین تا نمایشگر و تصویر چاپ

این کتاب بخشی از مجموعه جدیدترین اطلاعات از سوی اندیشمندترین و برجسته‌ترین حرفه‌ای ها و مربیان در زمینه عکاسی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

مطالب این کتاب که بر پایه برنامه‌های درسی به روز اساتید مطالعات حرفه‌ای در عکاسی دیجیتال بوده و «کاترین آیزمن»، ویراستار مجموعه از دانشکده هنرهای تجسمی در شهر نیویورک ارایه‌شان کرده، یکی از مهمترین مواردی است که در کلاس‌های عکاسی دیجیتال باید گنجانده شوند.

«تام پ.اَش»، استادیار گروه کارشناسی ارشد مطالعات حرفه‌ای و آموزگار و مشاور مطرح بین‌المللی در زمینه عکاسی دیجیتال و مدیریت رنگ است که این اثر را نگاشته و اکنون با ترجمه کیهان ولی نژاد، کارشناس ارشد عکاسی دانشگاه هنر- تهران که ترجمه و چاپ کتاب عکاسی، هنر میان‌مایه، عکاسی و زبان، انگاره‌ سخنگو، در اتاق دورﺑﻴﻦ، فراﻧﺴﻴﺲ ﺑﻴﻜﻦ را انجام داده و ترجمه کتاب تاریخ اجتماعی عکاسی، رابرت هِرش را در دست چاپ دارد جدیدترین نسخه کتاب «مدیریت رنگ و کنترل کیفیت» را به فارسی برگردانده و انتشارات کتاب بیهق آن را به چاپ رسانده است.

کتاب «مدیریت رنگ و کنترل کیفیت» دارای ۲۱ فصل است که طراحی آن را فرهاد نادری، گرافیست و طراح شیرازی به انجام رسانده است.

در فصل‌هایی از کتاب یادشده که به تازگی نیز در شیراز رونمایی شد، رنگ و تشخیص رنگ، سنجش، بازتولید و مدیریت رنگ، ارزیابی کیفیت تصویر، کیفیت چاپ، و صفحات آزمایشی، پروفایل‌سازی و کالیبراسیون نمایشگر، محیط‌ها و فن‌آوری‌ها، پروفایل‌سازی ورودی، اسکنرها و دوربین‌های دیجیتال، رنگ در فتوشاپ و لایت روم، اساس تصحیح رنگ و ترجمان تصویر، پروفایل‌سازی خروجی و ساخت نمونه رایانه‌ای و … گنجانده شده است.

کتاب «مدیریت رنگ و کنترل کیفیت» از نظر کیفیت چاپ و طراحی از درجه بالایی برخوردار است و گرچه به علت استفاده از قطع خشتی و کاغذ گلاسه دارای وزنی سنگین است و همین موضوع موجب افزونی قیمت پشت جلد کتاب شده است، اما در میان کتاب‌هایی که درخصوص تکنیک‌های عکاسی و موضوعات فنی مرتبط با این هنر قرار دارند، از مجموعه آثاری است که هم برای علاقمندان به عکاسی و صنعت چاپ کاربردی است و هم به دانشجویان رشته‌های چاپ، گرافیک و عکاسی کمک شایانی می‌کند.

در کتاب یاد شده، خواننده همچنین نکاتی مانند کالیبراسیون صحیح مانیتور، تنظیمات رنگ ادوبی فتوشاپ، ساخت و ارزیابی پروفایل‌های رنگ تمام وسایل، هدایت منوی چاپ هم در فتوشاپ و هم در لایت روم را می‌تواند دنبال کند.

از سویی شناخت تفاوت‌های بین تصاویر چاپی جوهر افشان و تصاویر چاپی کروماتیک، بهینه‌سازی وضوح دقیق برای انواع رسانه‌های چاپی، فهم چگونگی و چرایی استفاده از ریپ‌ها و برقراری ارتباط با حرفه‌ای‌های خلاق مشتریان و دفاتر خدمات تصویری برای اطمینان از بیشترین حد کیفیت دیگر بخش‌های کتاب «مدیریت رنگ و کنترل کیفیت» است.

ناشر: بیهق کتاب – تهران
مولف: تام.پ.اَش
مترجم: کیهان ولی‌نژاد
چاپ اول: ۱۳۹۵
قیمت: ۷۰ هزار تومان

نظرات

یک پاسخ به “معرفی کتاب | مدیریت رنگ و کنترل کیفیت”

  1. محمد گفت:

    با سلام
    کتاب ، کتاب بسیار ارزشمندی است.
    خوشبختانه من این سعادت رو داشتم که در دانشکده خبر ورشته عکاسی شاگرد استاد ولی نژاد باشم و کلاس مدیریت رنگ در عکاسی رو هم در محضر ایشون و به وسیله ی این کتاب داشته باشم. در کل فکر می کنم به روزترین و پربارترین کتاب برای کنترل کیفی و مدیریت رنگ باشه. پیروز و موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *