معرفی کتاب | هنر پوسترهای سینمایی

كتاب هنر پوسترهای سينمايی تأليف احسان خوش‌بخت، اولين كتاب فارسی درباره تاريخچه پوسترهای سينمای جهان و نخستين مرجع برای بررسی تاريخی و زيبايی‌شناسی پوسترهای فيلم از آغاز تا امروز، توسط نشر كتابكده كسری منتشر شد.
اين كتاب تمام مصور و تمام رنگی، چهارصد پوستر – از اولين پوستر تاريخ سينما تا تلقين كريستوفر نولان – را از ميان هزاران اثر گزينش كرده و آن‌ها را در فصل‌های مختلف، بر حسب سير تاريخی، ژانر، كشور، كارگردان و طراح آورده است.
هوشنگ گلمكانی در مقدمه‌اش برای كتاب می‌نويسد: حالا شايد اين جوری نباشد، اما سال‌ها بود، تقريباً از آغاز سينما، كه پوسترها نخستين واسطة آشنايی و برخورد تماشاگران با سينما بودند. بعدها هم اين پوسترها برای عده قابل توجهی از اين تماشاگر‌ها نشانه‌ای از عشق به سينما شدند. در روزگاری كه فيلم‌ها را فقط می‌شد روی پرده سينماها ديد، پوسترهای فيلم بيش از هر نشانه ديگری از فيلم‌ها بين آدم‌های عشق‌فيلم طرفدار داشت. حتی بيشتر از عكس‌های بازيگران و فيلم‌ها. كلكسيونرهای عشق سينما در كنار عكس‌ها و مجله‌ها و امضای بازيگران (و آن گونه كه زمانی بين عشق‌فيلم‌های ايرانی رواج داشت، آلبوم‌های فيلم‌جفتی) خوره پوسترهای فيلم و عاشق جمع كردن آن‌ها بودند. حتما چيزی در اين پوسترها هست كه بيش از هر تصوير سينمايی ديگری، خارج از فيلم، عشق‌فيلم‌ها را مجذوب و شيفته خود مي‌كند. انگار روح هر فيلم در پوسترش بيش از تك‌تك تصويرهای كاغذی‌ و مقوايی‌اش جريان دارد. راز و جاذبه‌ای در آن هست حتما، گاهی حتی بيش از ديدن نمايی از فيلم كه تصويرش يا گوشه‌ای از تصوير، بر پوستر نقش بسته است.

مولف : احسان خوشبخت
ناشر : کتابکده کسری
قیمت : ۵۵۰۰۰ تومان

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *