معرفی کتاب | روش شناسی هنر

روش‌شناسی تاریخ هنر و تحلیل هنری بیانگر شیوه‌های متفاوت در تفسیر هنر است. از آن‌جا که همه‌ی آثار هنری به نوعی معرف خالقان خود و فرهنگ آن‌ها و هم‌چنین متکی به رسانه‌هایشان هستند، هر اثر در نوع خود می‌تواند پیچیده و احتمالاً دارای معانی چندگانه‌ای باشد.

کتاب حاضر، روش‌شناسی عمده‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهد که در رشته‌های مختلفی چون: روش‌شناسی رسمی، نگاره‌سنجی و نگاره‌شناسی، مارکسیسم، فمینیسم، زندگی‌نامه و خودزندگی‌نامه، نشانه‌شناسی (ساختارگرایی، پساساختارگرایی)، و روانکاوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این نویسنده کتاب دیگری با عنوان «هنر و روانکاوی» نیز منتشر شده است.

در حال حاضر که مورخان هنر توجه ویژه‌ای به نظریه‌ها نشان می‌دهند و علاقه‌مند به تجدید‌نظر در بنیاد نظام فکری خود هستند، لوری اشنایدر آدامز در این کتاب برای معرفی صورت‌گرایی، نگاره‌شناسی، مارکسیسم، فمینیسم، روانکاوی و ساختارگرایی و پساساختارگرایی از شیوه‌هایی استفاده کرده که برای دانش‌پژوهان مناسب و برای خوانندگان عادی قابل درک باشد. این اثر، کتابی پربار و تعیین‌کننده است، خصوصاً برای کارشناسان که آن را شرحی مفصل، معقول و درخورتوجه جدی خواهند یافت. این کتاب بدیع با توضیحات و مقال‌های روشن، نقطه‌ی شروعی برای آن‌چه که به‌شکلی اجتناب‌ناپذیر لازمه‌ی مباحثات جاری و ثمربخش است را در اختیار ما قرار می‌دهد.
«دیوید کرییر، دانشگاه کارنگی ملون»

موضوع: هنر تاریخ نویسی
نویسنده : لوری آدامز
مترجم : علی معصومی
ناشر: نظر
سال انتشار: ۱۳۹۰
قیمت: ۲۲۰۰۰ تومان

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *