معرفی هنرمند | کوفر؛ شروع پوسترهای مدرنیستی

○ بمناسبت سالروز تولد مک نایت کوفر طراح آمریکایی
○ کوفر؛ شروع پوسترهای مدرنیستی

○ سمیه رمضان ماهی
“ادوارد مک نایت کوفر”، طراح امریکایی بیشتر عمر حرفه‌ای خود را در لندن گذراند و در سال‌های جنگ، کمک شایانی به طراحی گرافیک بریتانیا کرد.
او هنرمند فوق‌العاده با استعدادی بود که یافته‌های خود را از شیوه نقاشی مدرن، به ویژه نقاشی پاریس، در طرح‌های چشمگیری برای سفارش‌دهندگان مهم به کار بست.
کوفر، چند ماه در مرکز هنر شیکاگو تحصیل کرد و سپس در سال ۱۹۱۳میلادی به پاریس رفت. وی برای قدردانی از مشوق اصلی و حامی‌اش، پروفسور “مک نایت”در دانشگاه “یوتا”، نام مک نایت را برای خود برگزید.
در پاریس کوفر در موزه‌ها طراحی می‌کرد و با آکادمی هنر مدرن همکاری داشت. او سخت تحت تاثیر موفقیت سریع هنری پست امپرسیونیسم، کوبیسم و فوتوریسم قرار گرفت. کوفر در پاریس دوران آموزش خود را گذراند و کمی پس از آن این پوستر را برای اداره حمل و نقل لندن طراحی کرد.

 

photo1050991812186058862

آشنایی وی با سبک کوبیسم در نوع نگرش وی به پس زمینه و پوشش کاراکترها مشخص است.
با این حال وقوع جنگ جهانی اول، مجبور به ترک فرانسه شد. وی در ۱۹۱۴میلادی در لندن مستقر شد.
گرایش اصلی کوفر به طراحی پوستر بود. در سال ۱۹۲۴ او کتابی را با عنوان “هنر در پوستر” منتشر نمود. نخستین طراحی‌های او، مناظر نقاشی شده‌ای بودند که به عنوان پوستر برای اهداف تبلیغاتی لندن و خط آهن شمال شرقی تهیه شده بودند.
متضاد با این پوسترها ، پوستر تبلیغاتی ” پرواز به سوی موفقیت” برای روزنامه “دیلی هرالد”، نخستین نمونه از طراحی‌های مدرن او بود. در این اثر، کوفر نماد گرافیکی پرواز را با صفحه‌آرایی دقیقی درهم آمیخت که همه عوامل ساختاری آن کاملا عمودی تنظیم شده بودند. این طراحی، بیانگر میزان آگاهی او از چاپ‌های ژاپنی است .

 

photo1050991812186058846
همانند بسیاری از هنرمندان و طراحان معاصرش ، او نیز از سادگی ترکیب‌بندی و نیم چهره‌های ضد نور در کارهایش استفاده می‌کرد.
کوفر به واسطه تعهدش به طراحی مدرن ، فعالیت‌های مهمی در جهت یکسان اندیشی با سفارش‌دهندگان انجام داد.
کوفر به خوبی از اصطلاحات رخ داده در تایپوگرافی نوین در اروپای مرکزی آگاه بود. این طرح، که تحت تاثیر این اصطلاحات اجرا شده، برای انتقال پیام مورد نظر، از خلاصه نویسی بصری و همنشینی مستقیم استفاده می‌کند.

 

photo1050991812186058856

 

بریتانیا متفاوت با دیگر نقاط اروپا، شور و شوق کمی برای مدرنیسم نشان داد. یکی از اولین کارهای کوفر در سال ۱۹۱۵م. برای “فرانک پیک” مدیر تبلیغاتی سیستم حمل و نقل لندن بود.
وی از بزرگ ترین هواداران بهبود رابطه هنر با صنعت بود. از طریق “پیک” شیوه تکامل یافته کوفر، در سطح گسترده ای به صورت پوسترهایی برای سفر ارائه شد، از جمله ۱۴۱ پوستر که برای سییتم حمل و نقل لندن طراحی شده بودند.

 

منابع:
برگرفته از سایت هنری تبیان
یک قرن طراحی گرافیک جرمی آینسلی
تاریخ مختصر طراحی گرافیک ریچارد هولیس
اطلس طراحان گرافیک النا استانیک

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *