نمایشگاه گروهی چاپگران جوان در نگارخانه لاله

نمایشگاه گروهی چاپگران جوان با آثاری از ۱۷ هنرمند فعال در عرصه‌ی چاپ دستی روز جمعه سوم آذرماه در نگارخانه‌ی لاله افتتاح شد و تا تاریخ ۲۴ آذرماه در معرض نمایش عموم قرار خواهد داشت.

این نمایشگاه با حضور و همراهی الهه مقدمی و فرشته متقی برگزار شده و آثار هنرمندان به کوشش احمدرضا ثقفی گردآوری شده است.

محبوبه اسفندیاری، احمدرضا ثقفی، هدیه جعفری، فرزانه رادمهر، ناهید رضی پور، فاطمه سالمی، شادی سعیدی، مهدیه عزیزی راد، الهام عظیمی، کژال فخری،سارا کاوه، ملاحت کبیرنیا،آدنا میرزاخانیان، سعیده میقانی، سپیده مینایی، سارا نیک‌پور و آنالی وکیلی در این نمایشگاه شرکت کرده اند.

در دیباچه‌ی نمایشگاه آمده است:

کار با تکنیک‌های چاپ دستی ابزار تحلیلی دقیقی را در اختیار هنرمند قرار می‌دهد. طراحی اولیه و تکنیک‌های آنالوگ در چاپ دستی باعث ایجاد بالندگی ویژه در جهت هوشمندی ملموس در هنرمند می‌گردد که این امر در عرصه‌ی هنرهای تجسمی برای هر هنرمند از اهمیت بالایی برخوردار است. تکثیر آثار در نسخه‌های گوناگون و محدود، ویژگی خاص هنر چاپ‌های دستی می‌باشد.

امروزه دیگر نمی‌توان تنها تکنیک را به عنوان هدف دید. هنرمند می‌بایست خود را با محتوا و مفهوم به چالش بکشد. محتوا در هنر، پروسه‌ی دیالوگ غیرقابل ترجمه مابین موضوعاتی مانند دیدگاه، هدف، ابزار به کار گرفته شده از طرف هنرمند و مخاطبین این هنر را شامل می‌گردد. سلسله مراتب نیز دیگر امروزه در انواع مختلف هنر معنای خاصی ندارد و این موضوع بیشتر به میزان توجه به نوع هنر ارتباط پیدا می‌کند.

حال با تحولات رخ داده در کیفیت مواد، وجود ابزار متعدد، تاثیر آنها در انتخاب نوع تکنیک و بکارگیری رسانه‌های مدرن جمعی در یادگیری و تبادل دیدگاه‌ها می‌توان به کمک چاپ‌های دستی مرزهای وسیعی از خلاقیت را به نمایش درآورد.

فراتر اینکه تغییرات خلاقانه در حین انجام پروسه‌ی چاپ و یا گاها حتی پس از آن، امکان آفرینش آثاری با کاراکترهای انحصاری را به هنرمند خواهد داد.

هنر چاپ‌های دستی در هنرهای تجسمی دارای نقشی ورای مرزهای تخصصی می‌باشد به‌طوری‌که طبق مشاهدات و تجربیات، هنرمندان بسیاری با آشنایی نزدیک‌تر مجذوب آن گردیده و سعی در تجربه‌آموزی در زمینه‌های متعدد این هنر وسیع می‌نمایند. وجود هنرمندان ماندگار و مشهور در قرن بیستم میلادی که علاوه بر محدوده‌های تخصصی متعارف خویش در عرصه‌ی چاپ‌های دستی نیز فعالیت‌های چشم‌گیری داشتند، دلیل واضحی بر این مدعاست.

کوشش هنرمندان و متخصصان چاپ‌گر در ایران، تاثیر و کاربرد چاپ‌های دستی در هنر معاصر از طریق برپایی نمایشگاه‌های متعدد، تدریس دروس متخلف نظری و عملی چاپ در دانشگاه‌ها و نیز آموزش از طریق کارگاه‌های آزاد تخصصی که عمدتا با مدنظر قرار دادن ایجاد انگیزه و خلاقیت بیشتر در تکامل چاپ دستی انجام می‌گیرد، هرچند به کندی اما به یقین این عرصه‌ی هنری را از مظلومیت قابل ادعا نجات خواهد داد. امید است در این راستا با هدف ایجاد انگیزه و تشویق استعدادهای عمدتا جوان، با برپایی این نمایشگاه گامی هرچند کوچک در شناساندن و ارتقای بیشتر این هنر برداشته شود.

فرشته متقی

پاییز ۱۳۹۶

 

چاپ دستی هم به لحاظ تکنیکی و هم در نحوه‌ی بکارگیری‌اش در عرصه‌ی معاصر بازتعریف می‌شود، به‌طوری که ادراک این حیطه منوط به شناخت آن به عنوان یک مدیوم اهمیت پیدا می‌کند. چاپ دستی این پتانسیل را دارد که هم‌چون مدیوم‌های جدید رویکردی بینامتنی داشته باشد و از این لحاظ برخلاف آن‌چه که در تعریف سنتی برآن تحمیل شده، بسیار مدیوم قابل انعطافی‌ست.

امروز هنرمندان جوان با درکی درست و با توانی بالا نگاهی جدی به این مدیوم دارند که باعث امیدواری و خوشحالی‌ست. کنجکاوانه فعالیت و نگاه خلاق ایشان را پیگیر هستم.

الهه مقدمی

آبان ۱۳۹۶

 

علاقه‌مندان می‌توانند تا تاریخ ۲۴ آذر در روزهای عادی از ساعت ۹تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۹ و پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳به استثنای ایام تعطیل از این نمایشگاه در نگارخانه لاله دیدن نمایند.

 

نگارخانه لاله : خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله، جنب هتل لاله.

تلفن:۸۸۹۶۰۴۹۲

 

منبع: هنرآنلاین

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *