معرفی هنرمند | پیر برنارد طراح گرافیک فرانسوی

به بهانه ۲۳ نوامبر سالروز درگذشت پیر برنارد طراح گرافیک نامدار فرانسوی

پیر برنارد متولد ۱۹۴۲ پاریس، در دانشگاه “هنر و دیزاین” پاریس طراحی خواند. هنر پوستر را در ورشو لهستان زیر نظر هنریک توماشوفسکی فرا گرفت و سپس درجه‌ی استادی‌اش را از انستیتوی l’Environment پاریس، در ۱۹۷۱ دریافت کرد.
در سال ۱۹۷۰، پیر برنارد به همراه دو تن از دوستانش به نام‌های Gérard Paris-Clavel و François Miehe، گروه “گراپوس” را تاسیس کرد. که دو طراح دیگر به نام‌های Alex Jordan و Jean-Paul Bachollet هم در سال ۱۹۷۶ به گروه ملحق شدند. بیست سال بعد، در سال ۱۹۹۰، گراپوس از فعالیت باز ایستاد و در همان سال هم جایزه‌ی بزرگ هنرهای گرافیک ملی فرانسه “گراند پریکس” را دریافت کرد.
پس از آن برنارد آتلیه‌ی de Création Graphique(آفرینش گرافیک) را تاسیس کرد و در میان پروژه‌های دیگر آن، هویت بصری موزه‌ی لوور پاریس و پارک ملی فرانسه را طراحی نمود. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ این آتلیه پوسترها و دیگر موارد اطلاع‌رسانی و ارتباطی را برای مرکز هنری “پومپیدو” طراحی کرد.
برنارد که از سال ۱۹۸۷ عضو AGI بوده است تا سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ENSAD به تدریس گرافیک دیزاین پرداخت. او همچنین موفق به دریافت جایزه‌ی “اراسموس ۲۰۱۶” برای اثرش در زمینه‌ی “طراحی برای عموم” شد.
برنارد معتقد بود که همه چيز فرهنگی است و مسووليت او به عنوان يك هنرمند نمايش تاثيرات فرهنگ درقالب نشانه‌ها است. وی می‌گفت در واقع تصاوير و نشانه‌هایی كه ما ايجاد میكنيم در آزاد‌سازی و در حاشيه‌ قرار‌گرفتن همشهریهايمان نقش بازي میكند. او معتقد بود که هنر گرافیک درباره موضوعات، سوال مطرح میكند و قصد دارد به يك تبادل نظر ميان خود و مخاطبانش برسد و اين سوال ‌و جواب ميان مخاطب و هنرمند باعث غنیشدن طراحان گرافیک میشود.
کتاب “فردا را امروز بسازیم” شامل گزیده آثار این طراح فرانسوی است که توسط انتشارات هیرمند و با مدیریت هنری ساعد مشکی به مناسبت نمایشگاهش در ایران منتشر شده است.
در ادامه مجموعه‌ای از پوسترهای این هنرمند را با هم خواهیم دید.

● گردآوری مطلب توسط مینا نسلیانی
● ترجمه توسط نگار آذرپویا

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *