بررسی آثار گرافیک شهری تبریز با محوریت عدم حضور هیجان بصری

روز پنج‌شنبه برابر با ۳۱ مرداد ۹۲ دومین جلسه گپ گرافیک در محل شرکت کاریزما با حضور ۱۰ نفر از علاقمندان به گرافیک برگزار شد. سخنران این جلسه بابک امجد با ارائه کنفرانسی پیرامون موضوع “بررسی آثار گرافیک شهری تبریز با محوریت عدم حضور هیجان بصری” به بررسی این امر پرداخت.

وی یکی از دلایل این امر را کوتاهی طراحان در پایبندی به رسالتشان دانست. ضعف سواد بصری، نبود نگاه نقاشانه وعدم حضور ایده‌ی مناسب را نیز از دیگر عوامل تاثیر‌گذار این معضل دانست. در طول جلسه مباحثی پیرامون سطح سواد بصری طراحان و مخاطبین عام، کج سلیقگی‌های کارفرمایان، ضعف برقراری ارتباط صحیح و سازنده مابین طراح و سفارش دهنده طرح، عدم وجود مطالعه پیرامون پروژه مورد نظر از سوی طراح، شرایط نابسامان مبلمان شهری، فعالیت گسترده ناطراحان با حداقل دست مزد در حیطه‌ی تبلیغات و همچنین نبود نظارت سازنده بر آثار ارائه شده از سوی نهادهایی همچون انجمن صنفی طراحان و اداره ارشاد با دید کارشناسانه از لحاظ سطح کیفی آثار، از بیشمار دلایل موجود این آلودگی بصری نامبرده و علت‌یابی شد.

همچنین از سوی سخنران اصلی ۳ پیشنهاد جهت ارتقای سطح سواد بصری طراحان و مخاطبین عام ارائه شد که هر یک در مقام خود جای بحث و فعالیت پژوهشی و علمی عملی را داشت. نهایتا پس از   ۳ ساعت گفتگو مابین حاضرین در جلسه و عدم نتیجه گیری نهایی، تصمیم جمعی برای ادامه بحث پیرامون همین موضوع در هفته آینده نیز اتخاذ شد. لازم به ذکر است که سری جلسات گَپ گرافیک، عصر پنج‌شنبه هر هفته در محل از پیش تعیین شده با موضوع مشخص شده برگزار خواهد شد.

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *