آشنایی با طراحان گرافیک ایران و جهان / ایرانی و غیر‌ایرانی

عصر پنج‌شنبه جلسه‌ی سی‌ام گپ گرافیک به میزبانی خانه‌ی هنرمندان تبریز در محل خانه‌ی ختایی برگزار شد. ابتدای جلسه آقای مجید‌پور مسئول خانه‌ی ختایی در خصوص تاریخچه‌ی محل توضیحاتی را ارائه نمودند. سپس در راستای موضوع اصلی جلسه سجاد اسعدی با تحلیل آثار یوسی لمل Yossi Lemel بحث جلسه را آغاز کرد. وی در مورد این طراح به این نقاط تاکید نمود:

طراح گرافیک اسراییلی تبار که اغلب در زمینه پوسترهای فرهنگی خصوصن در مورد فلسطین ‌‍‍‍‍فعالیت نموده است. در کارهایش بیشتر از تکنیک تلفیق تصویرهای خام بهره برده است. می‌توان گفت پوسترهایش هم‌چون سلاح عمل می‌کنند.

از مزامین آن‌ها می‌توان به غیر ممکن بودن صلح فلسطین و اسراییل، نژاد پرستی، کمبود آب در آفریقا، مشکلات آب و هوا و انرژی اشاره کرد.

در ادامه، اسعدی آثار نیکولاس تروکسلر (Niklaus Troksler) سوییسی را مورد بررسی قرار داد. آثار تروکسلر عمدتن در زمینه‌ی موسیقی جاز بوده که مربوط به فستیوال سالانه Willisau Jazz Festival می‌باشند.

ایشان پوسترها را برای بررسی در ۳ بخش جای دادند: ۱ـ لهستان ۲ـ سوییس ۳ـ ژاپن

که در توضیح سبک سوییس به شاخصه‌هایی از رنگ‌های تخت و فرم‌های ساده اشاره نمود، رنگ‌هایی که می‌توان به راحتی آن‌ها را چاپ کرد. پوسترهای سوییس را به ساعت‌های آن کشور تشبیه کرد که در آن‌ها از میلیون‌ها قطعه‌ی ریز استفاده شده و اشاره نمود که این سادگی و نظمی که در کارها وجود دارد امکان دارد با کوچکترین جا به جایی به هم بریزد.

در شرح آثار تروکسلر به این موارد تاکید شد که آثار شامل ساز‌هایی از قبیل ساکسفون و کلارنت، رنگ‌های محدود، فونت‌های ساده و در بسیاری موارد استفاده‌ی مستقیم از رنگ مژنتا می‌باشند. استفاده از خراش‌ها و خطوط شکسته که مربوط به موسیقی جاز است. وی کاملن مقید به رنگ و ترکیب‌بندی و لی‌آوت است. از هیچ گردینتی در آثارش استفاده نکرده است. تسلط کامل وی بر مبانی پایه‌ی هنر کاملا مشهود است. با وجود این‌که آثار موضوع‌های مشابه دارند ولی از تکنیک‌های اجرایی متفاوتی استفاده شده است که در اغلب موارد تصویر‌سازی شده‌اند. تاثیرات کارهای پاپ آرت ـ موریس اشر و حتی پیکاسو را در آثار تروکسلر می‌توان مشاهده کرد. با این‌که در بررسی آثار وی پوستر‌هایی مربوط به پارا المپیک و تئاتر را نیز می‌توان مشاهده کرد ولی کار در زمینه‌ی پوستر‌های جاز موجب شناخته شدن وی شده است.

بحث پایانی در مورد آثار مهدی سعیدی بود. ایشان با این حال که در انگلیس تحصیلات خود را ادامه داده‌اند ولی پای بند به هنر و فرهنگ خود بوده و از آن المان‌ها در آثار خود استفاده نموده است.

آثار مهدی سعیدی کاملن دارای هویت ایرانی و شرقی هستند که اين نشان‌گر تسلط ایشان به خوشنویسی و نگارگری می‌باشد ولی در عین حال گرافیست مدرن به شمار می‌رود. در آثار وی از خوش‌نویسی به صورت خلاقانه استفاده شده است. طوری از خطوط در کنار هم استفاده شده که فضای منفی و مثبت ارزش برابری دارا می‌باشند.

ایشان در سال‌های اخیر مروری بر آثار اولیه خود داشته‌ و متوجه ایراد‌هایی شده و آن‌ها را تصحیح و به سادگی رسیده است.

برای مثال سعیدی تا سال ۲۰۰۰ از تایپ فیس شخصی خود و یا نوشته‌های ریز زیادی در آثارش استفاده می‌کرد که بعدها منصرف شد زیرا تایپ فیس شخصی‌اش خوانا نبود و نوشته‌های ریز صرفن هدف تزیینی داشته است.

پس از این ارایه با گفتگو در مورد مشکلات تصویر‌سازی‌ دانشجویان در دانشگاه‌ها و دلیل این‌که چرا تصویرسازی‌های تدریس شده فقط در زمینه‌ی کودکان بوده و آثار جدی و اجتماعی انجام داده‌ نشده و برخی مشکلات و ضعف‌های تدریس مبانی هنر در دانشگاه‌ها مبحث هفته خاتمه یافت.

در پایان نیز در بخش جدید جلسات، از سوی گپ گرافیک چند کتاب جهت مطالعه، اخبار مربوط به نمایشگاه‌ها، فراخوان‌ها، و لینک چند سایت مفید اینترنتی برای حاضرین معرفی گشت.

رزومه سخنران
سجاد اسعدی

آخرین مدرک تحصیلی : کارشناسی ارشد ارتباط تصویری دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

سوابق هنری :

• شرکت در نمایشگاه حقوق بشر استانبول ۲۰۰۷
• برگزاری نمایشگاه گروهی پوستر در فرهنگسرای هنر تهران ۱۳۸۷
• برگزاری نمایشگاه گروهی پوستر در مجتمع فرهنگی هنری تبریز ۱۳۸۷
• برگزاری نمایشگاه گروهی عکس در فرهنگسرای ابن‌سینای همدان ۱۳۸۷
• برگزاری نمایشگاه گروهی پوستر در خانه فرهنگ اردبیل ۱۳۸۷
• برگزاری نمایشگاه گروهی پوستر در فرهنگسرای ابن‌سینای همدان ۱۳۸۶
• برگزاری نمایشگاه گروهی پوستر در فرهنگسرای یزد ۱۳۸۶

• برنده مسابقه بین دانشگاهی Art Deco پاریس ۲۰۱۰
• دعوت به سمینار پوستر جهانی Trienal میلان ٢٠٠۸
• برگزیده مسابقه جهانی پوستر Good 50X70 ایتالیا ٢٠٠۸
• برنده مسابقه جهانی پوستر Good 50X70 ایتالیا ٢٠٠٧
• برگزیده پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان کشورهای اسلامی ۱۳۸٧
• نفراول چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کشورهای اسلامی ۱۳۸۶

محل اشتغال فعلی :

گرافیست / مدرس دانشگاه

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *