برندینگ / استراتژی‌های نوین برای برندینگ

آخرین جلسه از تم «برندینگ» پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی پیش برگزار شد. در ابتدای جلسه جلال آذری یک سخنرانی با عنوان «استراتژی‌های نوین برای برندینگ» ارائه داد که در ادامه خلاصه‌ی آن را مرور می‌کنیم.
واژه برند بطورکلی شامل نام، لوگو و هر نشانه‌ای از محصول یا خدمات است که یک محصول را از محصول دیگر جدا می‌کند. فرایند برندینگ به تمام فعالیت‌هایی اشاره دارد که موجب ایجاد ارزش در محصول می‌گردند. استراتژی به عنوان مسیر بلندمدت در راه رسیدن به اهداف اصلی سازمان‌ها تعریف شده است.
انواع استراتژی‌های برندینگ:
نام شرکت جزو اصلی برند آن شرکت محسوب می‌شود برای مثال مرسدس بنز که تمامی محصولات آن به همین نام ارائه می‌گردد.
برندهای مستقل: فرایند بازاریابی برای هر برند از محصولات همان شرکت به طور مجزا انجام می‌شود.
برندینگ آیکنیک: با هدف نفوذ در روح و ذهن مشتریان به نحوی که مشتریان محصولات آن برند را به عنوان جزو اصلی زندگی خود تلقی می‌کنند مانند اپل، نایکی
بدون برند: استراتژی بدون برند برای حالت‌هایی که رقابت قیمتی بسیار شدید است و شرکت برای بقای خود در بازار تلاش می‌کند.
برندهای مشتق شده: برخی برند به عنوان جزو اصلی سایر محصولات، خود را جزو از آن محصولات معرفی می‌کند مانند Intel Inside
توسعه برند: بعضاً با توجه به تولید محصولات جدید و نیاز به بند جدید، همان برند قدیمی توسعه داده شده ترکیبی از برند جدید و قدیم ارائه می‌گردد مانند Apple IPhone , Apple iPad,
استراتژی چند برند: شرکت‌های بسیار بزرگ با محصولات بسیار متنوع در زمینه‌های مختلف تصمیم به ارائه‌ی برندهای متفاوت برای همان محصول با کیفیت‌های مختلف می‌گیرند.
برچسب‌های شخصی یا برندهای شخصی: در بازارهای محلی بعضی برندهای شخصی در طی زمان رشد کرده و بعضآً با برندهای برتر آن صنعت رقابت می‌کنند مانند KFC
برندینگ ملی: برندهایی هستند که با هدف نشان دادن هویت ملی ارائه می‌گردند مانند Mcdonald’s
نهایتاً برای اتخاد تصمیم برای برندینگ این طور به نظر می‌رسد که می‌بایست شرکت‌ها ابتدا استراتژی‌های بنیادی خود را تعیین کرده و تمامی فعالیت‌های منجمله برندینگ در آن راستا متمرکز شوند تا بتواند برای مشتریان ایجاد ارزش کند.
برندهای ایرانی به دلیل پایین بودن قدرت رقابتی و بعضاً فعالیت در بازار انحصاری فعلاً جایگاه خاصی برای بحث و بررسی ندارند. به هرحال حرکت به سوی بررسی روند های جهانی و بررسی برندهای برتر دنیا شاید بتواند مسیرهای جدید برای رشته‌های مرتبط با این زمینه همانند گرافیک بگشاید.”

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *