عکاسی و تبلیغات / تبلیغات اثربخش،از ایده تا اجرا

پنجشنبه هفته گذشته، دومین جلسه از مبحث آبان ماه باحضور جمعی از طراحان، عکاسان و علاقمندان به هنر برگزار گردید.
سخنران این جلسه سعیده دباغیان به موضوع “تبلیغات اثربخش،از ایده تا اجرا” پرداخت که در زیر بخشی از مطالب ارائه شده به قلم خود سخنران آورده شده است:

طراحان و ایده پردازان، در طراحی آگهی‌های تبلیغاتی از روش‌های اجرایی متفاوتی بهره می‌برند، که در این میان تصویر عکاسی بسیار مورد استفاده است.در ادامه مبحث عکاسی و تبلیغات به بخشی از تبلیغات معاصر می‌پردازیم که در آن ، امکانات و تکنیک‌های عکاسی و تصویر‌پردازی دیجیتال به منظور مؤثرتر کردن پیام تبلیغاتی مورد استفاده می‌باشد.

در هر گفتمان تبلیغاتی، فرستنده پیامی را به منظور تأثیر‌گذاری و متقاعد‌سازی مخاطب برای او، ارسال می‌کند. اما درک و دریافت درست پیام توسط مخاطب منوط به شرایطی است که نمی‌توان با تاکتیک‌های متداول تبلیغاتی به آن دست یافت. به همین جهت طراحان و ایده‌پردازان از روش‌های مختلفی برای خلق آگهی‌های تبلیغاتی بهره می‌برند.

از شگردها و راهکارهایی که به این منظور مورد استفاده می‌باشند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از جاذبه‌های تبلیغاتی
  • برهم زدن عادات دیداری مخاطب
  • مشارکت‌دادن مخاطب در جریان ارتباط
  • جاذبه‌های تبلیغاتی

جاذبه‌هایی همچون: جاذبه منطقی، جاذبه خنده و طنز، جاذبه ترس، جاذبه اخلاقی وجاذبه تداعی که ایده‌پردازان متناسب با نوع محصول و خدمات مورد نظر، به منظور جلب توجه و جذب مخاطب از آن‌ها استفاده می‌کنند.

جلب توجه مخاطب، با بر هم‌زدن عادات دیداری او از دیگر راهکارهای مورد استفاده در طراحی آگهی‌های تبلیغاتی می‌باشد. از تاکتیک‌های این استراتژی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر در اندازه و رنگ، وارونه‌سازی، تغییر در عملکرد محصول، مبالغه در عملکرد محصول و استفاده از آرایه‌های بصری.
  • مشارکت دادن مخاطب در جریان ارتباط

مخاطب عامل فعال و اثر گذار در برایند ارتباط است که می‌تواند به نسبت مشارکت خود در فعل و انفعالات ارتباطی حالات گوناگونی را رقم بزند. در این روش،هدف ایجاد واکنش در میان مخاطبان می باشد. استفاده از تصاویری که کنجکاوی مخاطب را تحریک کرده و او را دعوت به گشودن رمز تصویر می نماید، از راهکارهای مورد استفاده در این زمینه می باشد.

اما استفاده از این تاکتیک‌ها ،تنها در صورتی که در بستر تکنیکی مناسبی ارائه شوند، از قدرت تأثیر گذاری برخوردار خواهند شد.

انواع تکنیک های عکاسی و تصویر پردازی دیجیتال، مانند فتو کولاژ، فتو مونتاژ، ادیت تصاویر و … امکاناتی در اختیار طراحان قرار می دهد تا بوسیله آن مفهومی ذهنی تبدیل به واقعیتی ملموس و باور پذیر برای مخاطب شود.

همچنین سهولت در روش آزمون و خطا، آسان بودن یادگیری برنامه های گرافیکی، سرعت در فرآیند تولید تصویر و قابلیت تکثیر در تیراژ بالا باعث شده تا طراحان از تکنیک های عکاسی و تصویر پردازی دیجیتال به صورت گسترده ای در خلق آگهی های تبلیغاتی بهره ببرند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *