طراحان و تعرفه های مصوب

پنجشنبه هفته گذشته، جلسه‌ی شصت و سوم با حضور اعضای گپ گرافیک و دو تن از مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز با مباحثی پیرامون فرهنگ شهری برگزار شد.
در ابتدای این گفتگو جناب آقای داود هوشنگ روشنک معاونت محترم فرهنگی هنری شهرداری تبریز ، در پی ارتقاء سطح فرهنگ شهری کلانشهر تبریز از اعضا و طراحان گپ گرافیک تبریز دعوت به همکاری نمود . وی خاطر نشان کرد : به گفته‌ی علی حاتمی در فیلم هزاردستان ” مدرسه‌ی هنر مزرعه‌ی بلال نیست تا هر سال محصول بهتر بدهد” و پرورش و ارتقاع سطح فرهنگ شهری نیز زمان و همکاری بسیار می‌طلبد.
در تکمیل صحبت‌های آقای هوشنگ، خانم رضایی کارشناس آموزش مسائل در توضیح آموزش شهروندی اضافه کردند که ارتقاع همکاری‌های شهروندان در مسائل شهر و داشتن شهری آرام و کم تنش از وظایف این حوزه است . در این راستا سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برای انتقال خلاقانه مفاهیم به شهروندان از طریق فکر و قلم از طراحان و اعضای گپ گرافیک دعوت به همکاری می‌نماید؛ همچنین ایشان خاطر نشان کردند طرح‌های پذیرفته شده از جانب این سازمان حمایت مالی خواهند شد.
در پی این درخواست‌ها اعضا به منظور بالا‌بردن سطح کارها و مقام طراح خواستار فراخوان رسمی و تعیین قبلی مکان نصب آثار برای جلوگیری از ایجاد آلودگی بصری شدند، و از شرکت‌کنندگان خواسته شد طرح‌های پیشنهادی خود را در روز‌های آتی به دبیرخانه‌ای که از طرف گپ گرافیک تشکیل خواهد شد تحویل دهند.
در روزهای آتی خبرهای تکمیلی این فراخوان به اطلاع تمام اعضای گپ گرافیک خواهد رسید.

پس از این بحث، وحید فریسی به طور خلاصه به مرور مباحث هفته ی گذشته در مورد طراحان و تعرفه‌های مصوب پرداخت :

  • فرهنگ‌سازی
  • قانون
  • کد دهی به طراحان
  • بومی سازی

در ادامه‌ی مبحث کد‌دهی اینگونه مطرح شد که این کار باعث آگاهی و شناخت طراح از سطح کاری خود و باعث افزایش مسئوليت‌پذیری وی می‌شود و گفته شد بهتر است به جای تفاوت بین سطوح کد‌ها، به تفاوت بین طراح دارای کد و فاقد کد دقت شود و شخص فاقد کد اجازه‌ی فعالیت رسمی نداشته باشد .

همچنین، همچون هفته‌ی گذشته در گفتگوی بین اعضا به این مسئله اشاره شد که باید واسطه‌ای بین طراح، چاپخانه و مشتری وجود داشته باشد تا در صورت بروز مشکل، مورد از طریق آن شخص سازمان‌دهی شود . در مورد عدم وجود قانون کپی رایت نیز گفته شد که این قانون در ایران وجود دارد و طراحان باید قانون مالکیت فکری در ایران را مطالعه کرده و از آن اطلاع داشته باشند. همچنین کارها باید دارای علامت کپی رایت باشند تا نشان دهنده محفوظ بودن حق چاپ باشد و به همین خاطر یاد‌آور شدند که طراح به این موضوع توجه داشته باشد که ۲ نوع قانون وجود دارد : قانون کپی رایت ایرانی و قانون کپی رایت خارجی

و در پایان بحث گفته شد تبریز، نیازمند کارشناس مسائل گرافیکی است و وکیل این صنف باید کارشناس گرافیک بوده و از اصول آن آگاه باشد و از طراحان خواستار هماهنگی و اتحاد بیشتر با یکدیگر و ضرورت عقد قرارداد در هنگام قبول سفارش از مشتری شدند.

نگارش متن: فاطمه زهرا الموسوی

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *