موشن گرافیکس / نگاهی به دنیای موشن گرافیکس

جلسه شصت وششم گپ گرافیک تبریز، عصر پنجشنبه هفتم خردادماه نودوچهــار، در محل جدید سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، به میزبانی خانه گرافیک تبریز برگزار گردید. سجاد صبور بر اساس تم ماهانه با موضوع موشن گرافیکس، به بررسی این امر پرداخت.در زیر بخشی از ارائه‌ به قلم وی آمده است:
موشن گرافیکس چیست: در حالت ساده به ترکیب گرافیک با موشن (حرکت) و صدا گفته می‌شود، در حالت کلی تاکنون تعریف دقیق یا واحدی برای این هنر نوظهور ارائه نشده است، با این حال ما به دو تعریف اشاره می‌کنیم:

۱- تعریف اول از رضا علوی که تعریفی حسی است:

موشن دیزاین هنریست که به گرافیک زندگی می‌بخشد.

۲- تعریف دوم از مهرداد شیخیان که از دید فنی به این موضوع پرداخته:

منظور از موشن گرافیکس سازه‌ای تصویری است که از سویی با بهره گیری از بخشی از قواعد انیمیشن و نیز امکانات سیستماتیک آن یعنی حرکت و صدا و از سوی دیگر با استفاده از فرم گرایی انتزاعی، تعادل و توازن در ترکیب بندی و تاثیرات رنگ هنر طراحی گرافیک تولید می‌شود و نتیجه‌ی این تلفیق ارسال پیام یا موضوعی برای مخاطب است.

 

سر آغاز موشن گرافیکس از سینما و عنوان بندی فیلم بوده است.

سائول باس در دهه ی ۱۹۵۰  میلادی بعنوان یک گرافیست مطرح در عنوان‌بندی فیلم‌ها نوآوری ایجاد کرد و برای اولین بار این نوع برخورد با تیتراژ توسط وی در آثاری چون: مرد بازو طلائی و آناتومی یک قتل صورت گرفت . قبل از او کسانی چون اُسکار فیشنگر و نورمن مک لارن در حالت ساده‌تر تجربیات حرکتی با نور و رنگ را خلق کرده بودند که از واژه‌ی انیمیشن انتزاعی برای آنها استفاده می‌شد .

در سال۱۹۶۰ جان ویتنی برای اولین بار نام موشن گرافیکس را به کار برد و نام کمپانی خود را موشن گرافیکس گذاشت.

کایل کوپر درسال ۱۹۹۵  تیتراژ فیلم سِون را با این هنر خلق کرد که به عنوان شاهکار عنوان بندی از آن یاد می شود.

شرکت موشن پلاس دیزاین حدود ۵ سال پیش برای اولین بار ویدئویی برای معرفی این هنر تولید کرد تا توضیحی بر آن باشد.

 

یک موشن گرافیکس معمولا رابطه پیچیده ای است بین:

Image: pictures. Shapes. Illustration. Video. Animation. 3D design

Type

Sound: sound effects. Music

که توسط طراح آن این رابطه با دیزاین و ایده و خلاقیت ایجاد می شود.

 

تفاوت بین انیمیشن و موشن گرافیکس: به طور کل مرز بین انیمیشن و موشن گرافیکس خیلی واضح نیست ولی با وجود شباهت‌های بسیار بین این دو تفاوت‌هایی نیز وجود دارد.

از جمله انیمیشن که دارای کارکترهای شخصیت پردازی شده است که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم در طول انیمیشن معرفی می‌شوند که این کار در موشن گرافیکس لزومی ندارد ( میتواند کاراکتری داشته باشد که خود را معرفی می‌کند ولی لزومی ندارد ) همچنین یک فرق کلی بین این دو تایپ (نوشته ) است٬ در گرافیک به نوشته اهمیت خاصی داده می‌شود و این مسئله در موشن گرافیکس هم وجود دارد . موشن گرافیکس ها نه همیشه ولی معمولا دارای تایپ هستند همچنین موشن گرافیکس‌هایی هم هستند که بر اساس تایپ ساخته می‌شوند که به این دسته موشن تایپوگرافیMotion Typography نیز گفته می‌شود ولی در انیمیشن نوشته جز اصلی کار نیست . یک تفاوت دیگرمحدودیت زمانی موجود در موشن گرافیکس است که نوعی مزیت هم محسوب می‌شود بدینگونه که موشن گرافیکس موظف است در مدت زمان کوتاه پیام خود را به بیننده انتقال بدهد حال اینکه این محدودیت در انیمیشن  به این صورت وجود ندارد.با این حال نمی‌توان مرز مشخصی بین این دو هنر قائل شد .

 

با ظهور هنر موشن گرافیکس بعد از دهه ی ۵۰ میلادی شبکه‌های تلویزیونی نیز شروع به متحرک سازی لوگوهای خود کردند مانند NBC و ABC، در حقیقت هویت شبکه ها را بصورت موشن نمایش می‌دادند از اینجا بود که موشن گرافیک به مهمترین رسانه یعنی تلویزیون وارد شد، و لوگوها، تم میان برنامه‌ها، معرفی و زمان پخش برنامه‌ها و… را در بر گرفت .

بعد از تلویزیون که می‌توان گفت مهمترین رسانه در این زمینه است، این هنر بصورت گسترده‌ای وارد دنیای وب و دیجیتال ( اسمارت فونها، اپلیکیشن ها و….) شده است .

بعد از سال ۱۹۹۰ که بحث نرم‌افزار و اینترنت داغ بود یکی از اولین نرم‌افزارهایی که باعث وارد شدن حرکت به دنیای وب شد جاوا بود که باعث ورود افکت‌های ساده‌ای به این دنیا شد و باعث زنده و پخته‌تر شدن سایت‌ها گردید. بعد از جاوا گیف انیمیشن‌ها وارد شدند که بهتر از جاوا بودند که آنها هم با ورود فلش حضورشان کم رنگتر شد . شرکت سازنده‌ی فلش (Macromedia) در ساخت آن از بیس جاوا استفاده کرد بعدها این شرکت توسط شرکت ادوبی خریداری شد.

بعد از رسانه‌ی وب بحث تلفن‌های هوشمند مطرح می‌شود که تمام حرکت‌هایی که در اپلیکیشن ها وجود دارد  باید توسط طراح موشن گرافیکس طراحی ‌شود.

CD/DVD  مالتی مدیا:چند رسانه‌ای هایی که از تصویر و صدا و فیلم و اکنون از موشن گرافیکس استفاده می‌کنند تا یکسری اطلاعات غنی و کاملی را در رابطه با یک محصول ارائه بدهند.

همچنین بازی ها، اینتراکتیو مدیاها و انواع تابلوهای هوشمند نیز از این هنر بهره برده اند که در مواردی باعث کاهش هزینه ها نیز شده است.

ویدئو مپینگ : این مسئله هم اکنون جز جدیدترین بحث های دنیا است که حتی وارد حوزه‌ی معماری و گرافیک محیطی نیز شده است، با استفاده از پروجکشن و نرم افزارهای خاصی بصورت تخت یا تری دی تصاویر روی نماهایی منعکس می‌شوند.

سیستم های واقیت مجازی و واقعیت افزوده : اینها نیز جدیدترین مباحث حال هستند که محتوی اینها نیز می‌تواند موشن گرافیکس باشد.

واقعیت افزوده همانطور که از اسمش مشخص است با استفاده از اسکرین های مختلف مانند موبایل ویا پروژکتورها یک سری تصاویر از محیط واقعی قابل مشاهده هستند حال با کمک واقعیت افزوده می‌توان به جزئیات این تصاویر اضافه کرد مثلا با گرفتن دوربین گوشی بر روی پوستر یا مجله می‌توان اطلاعات کاملتر یا یکسری ویدئوی مرتبط را مشاهده کرد که به آن واقعیت افزوده گفته می‌شود .

 

از لحاظ تکنیکی: همانطور که در تعریف اشاره شد در حقیقت از تمامی تکنیک‌های انیمیشن سازی میتوان برای ساخت موشن گرافیکس استفاده کرد.  مثل: فریم بای فریم، فلیپ بوک، استاپ موشن و … به جز اینکه گاهی فقط از تایپ استفاده می‌شود ( مولفه‌ای که در انیمیشن نیست ولی موشن گرافیکس بدان تاکید دارد) این تایپ‌ها می‌توانند دست ساز باشند یا فریم به فریم روی کاغذ نوشته شوند یا دیجیتالی باشند

.

برخی از سوال و جواب‌های مطرح شده در طول جلسه :

آیا موشن گرافیکس از زیر مجموعه‌های سینما محسوب می‌شود؟

خیر، با اینکه سرآغاز این هنر از سینما بود اما هم اکنون خود یک هنر مستقل محسوب می‌شود، حتی عنوانبندی یا تیتراژ هم امروزه به نوعی یک بخش جداگانه است چون به جز سینما در تلویزیون و… هم حضور دارد همچنین برخی معتقدند باید رشته‌ی دانشگاهی مجزا برای این هنر در نظر گرفته شود.

آیا تم موجود در صحنه در برنامه های تلویزیونی نیز جز موشن گرافیکس است؟

بله این هنر امروزه وارد دنیای طراحی صحنه و معماری هم شده.

پس بازی با نور بر روی بناهای ساختمانی را هم شامل می‌شود؟

تزئینات و تصاویری نوری بر روی بناها چند دسته می‌شوند که برخی در این حوزه هستند.

آیا تبلیغات پیوسته برای محصول که دارای داستان هستند نیز موشن گرافیکس هستند؟
تمامی تبلیغات، موشن گرافیکس محسوب نمی شوند، گاهی فقط در آخر تبلیغی که بصورت کامل فقط با فیلمبرداری ساخته شده است این هنر بصورت پک شات یا موشن لوگو حضور دارد.

اسلاید ارائه شده:

 

رزومه سخنران
سجاد صبور

آخرین مدرک تحصیلی : کارشناسی ارتباط تصویری

سوابق هنری :

 • برگزیدهInternational Motion Arts Awards 1 در بخش موشن گرافیکس (نیویورک)
 • شرکت در 2nd International Motion Festival Cyprus (قبرس)
 • کسب مقام سوم در جشنواره موشن گرافیکس شهرفرنگ
 • برگزیده نمایشگاه موشن گرافیک ۱۳۹۴
 • برگزیده یازدهمین دوره نمایشگاه پوستر اسماء الحسنی ۱۳۹۴

 

سوابق شغلی :

 • بیش از ۱۲ سال سابقه فعالیت آزاد در زمینه طراحی گرافیک، طراحی سه بعدی، طراحی وب و مالتی مدیا و تدریس خصوصی نرم افزارهای گرافیکی
 • بیش از ۲ سال سابقه همکاری با صدا و سیمای شبکه استانی از طریق شرکت فرهنگی هنری شفیق به عنوان طراح گرافیک، طراح سه بعدی و امور مونتاژ کامپیوتری (۱۳۸۲ - ۱۳۸۴)
 • بیش از ۲ سال سابقه همکاری با شرکت تسهیل گستر در ضمینه طراحی گرافیک وب و مالتی مدیا و موشن گرافیکس (طراحی تم گرافیکی و اینتروی بیش از ۱۰۰ وب سایت اینترنتی) (۱۳۸۴-۱۳۸۶)
 • همکاری با وب سایت 99designs با درجه Platinum Designer (یکی از بزرگترین سایت های فری لنسینگ دنیا)

محل اشتغال فعلی :

 • همکاری با کانون اشراق و مدیریت بخش دیجیتال مدیا (Web Design, Multimedia, Virtual Tour, 3D Design, Motion Graphics)

نظرات

11 پاسخ به “موشن گرافیکس / نگاهی به دنیای موشن گرافیکس”

 1. Mohammad گفت:

  مفید واقع شد. تشکر

 2. Sadegh! گفت:

  خسته نباشید ، چرا امکانی رو فراهم نمیکنید تا ویدئوهای هرجلسه ضبط شود و سپس با کیفیت معمولی در سایت قرار دهید. (تنها با یک دوربین کامپکت معمولی)
  اینکار باعث مطرح شدن سایت و مخاطبان شما از سایر شهرها نیز خواهد شد. من شخصا علاقه زیادی به پیگیری جلسات شما بصورت ویدئویی دارم. اگر این امکان فراهم شود بسیار مفید خواهد بود. همانند Ted و …
  سپاس فراوان

  • gapadmin gapadmin گفت:

   بله، یکی از ایده‌های آتی گپ گرافیک پوشش تصویری ارائه‌ها هست، اما این امر مستلزم وجود برخی شرایط هست که در صدد تأمین شرایط هستیم.

 3. Shiva گفت:

  با سلام و ارزوي موفقيت هرتك تك شما عزيزان باديدن سايت زيبايتان به اين رشته كه اشنايي چنداني نداشتم بسيار علاقه مند شدم(تلاش رمز موفقيت است)

 4. افشين گفت:

  بسيار عالي و آموزنده بود خسته نباشيد

 5. saba گفت:

  واقعا هنرمندانه است ،جالب بود ،موفق باشيد

 6. آيدين گفت:

  با سلام حضور شما سروران گرامي من هم به سهم خودم از همكاري همه جانبه تون سپاسگزارم .

 7. پريسا .ش گفت:

  نيت وهدفتون قابل تحسين است دوستان موفق باشيد

 8. علي گفت:

  از اينكه اين جلسات را براي عموم ازاد گذاشتيد ازتون تشكر ميكنم وسعي ميكنم از اين جلسات بهره مند شوم .باتشكر فراوان

 9. yashar hosseinzadeh گفت:

  gadima hade agal tu sms mozue jalase ro migoftin
  alaki motion graphic ro az das dadim mibini toro khoda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *