بازخوانی اردیبهشت خلاق تبریز

● علی سیابانی، طراح گرافیک

● یادداشتی به بهانه‌ی اردیبهشت خلاق تبریز در روز جهانی گرافیک

 

روز جهانی گرافیک که چندسالی است به روز جهانی طراحی نیز یاد می‌شود، بهانه‌ایست برای طراحان گرافیک سراسر جهان که در شهر و منطقه خود دور هم جمع شوند و با تازه کردن دیدارهای خود، بخشی از فعالیت‌های سالانه‌ی خود را نیزبه نمایش گذارند.

این امر در برخی از شهرهای ایران نیز رایج است، از هفته گرافیک تهران تا اهواز و مشهد و سایر شهرهای کوچک و بزرگ که به همت انجمن‌های هنری محلی برگزار می‌شود.

اما تبریز سالها بود که فارغ از این اتفاقات و رویکردی واحد، با برگزاری یک یا چند نمایشگاه، سعی به همگامی با این رویداد بین‌المللی داشت. اتفاقاتی که شاید عمدتاً از سوی هنرجویان و دانشجویان تدارک و پیش‌بینی می‌شد و اغلب در عرصه اطلاع‌رسانی و پوشش خبری آنها در این شهر دچار بحران بوده و هستند.

اما امسال گروه گپ که چند سالیست در کارنامه خود تجربه فعالیت در عرصه فرهنگی هنری را دارد، با ایده‌ای نو وارد این ماه شد.

این گروه با تدارک و پیش‌بینی یک ماه فعالیت متداوم شامل برگزاری چند نشست ویژه و نمایشگاه تخصصی مختلف با نام ” اردیبهشت خلاق تبریز ” که رویکردی نو را درنظر داشته است، به استقبال این روز جهانی قدم برداشت.

اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به آنچه در اردیبهشت خلاق تبریز گذشت را داشته باشیم، باید بگوییم که در اولین هفته از این ماه خلاق، حضور سه میهمان ویژه در شهر تبریز، آغازی پرانرژی برای خانواده بزرگ طراحی تبریز محسوب می‌‌شد.

استادان شناخته شده‌ی عرصه‌ی هنرهای تجسمی ایران، آیدین آعداشلو، ایرج میرزاعلیخانی و لادن رضایی که با حضور خود گرمی بخش این رویدادهای فرهنگی و هنری ماه طراحی تبریز بودند.

در دوم اردیبهشت، نودو چهارمین نشست تخصصی گپ گرافیک تبریز، شنوای صحبت‌های آیدین آغداشلو پیرامون مکتب تبریز و هنرمندان این شهر بود.

سوم اردیبهشت نیز، آغداشلو سخنران همایش بین‌المللی صبح‌های خلاق تبریز بود که شرکت‌کنندگان حال هوای جدیدی از حضور و سخنرانی ایشان را تجربه نمودند.

عصر جمعه همان روز آیین گشایش نمایشگاه ۲۱هزار روز با تاریخ ایران و جهان نیز با حضور آیدین آغداشلو، ایرج میرزاعلیخانی و کریم زینتی در کنار خیل عظیمی از علاقمندان به هنر، لحظاتی بیاد ماندنی در دفتر اردیبهشت خلاق تبریز ثبت گردید.

اما هفته دوم این ماه به برگزاری نمایشگاه پوسترهای داریوش اللهیاری اختصاص داشت. نمایشگاهی از ۶۰ پوستر اجتماعی که بیشتر آنها پیش ‌از این مقام و عنوان از نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی کسب نموده بودند.مجموعه‌ای با ارزش از یک طراح فعال شهر تبریز وعضو گپ گرافیک مورد استقبال طراحان مختلف قرار گرفت.

هفته سوم اردیبهشت ماه نیز با افتتاح نمایشگاه انفرادی تصویرسازی‌های هدی باغبانی آغاز شد. نمایشگاهی با عنوان تماسخ که متشکل از بیست و شش فریم تصویرسازی با تکنیک فوتومونتاژ درکنار کار دست هنرمند برپاشده بود، که نهایت به دلیل استقبال چشمگیر علاقمندان به دنیای تصویرگری و طراحان گرافیک، نمایش این مجموعه برای چهار روز دیگر نیز تمدید شد.

و در نهایت گام آخر اردیبهشت خلاق تبریز به دومین نشست گپ تصویرسازی اختصاص داشت. نشستی تخصصی با عنوان ” معنا و تبادل بصری” که با سخنرانی جلال پبرمرزآبد سپری شد.

البته قابل ذکراست که در طول این ماه و در کنار تمام فعالیت‌های گروه گپ، چند نمایشگاه تخصصی نیز به مناسبت یزرگداشت روز جهانی طراحی در شهر تبریز برگزار شد.

با نگاهی اجمالی به این ماه پراز فعالیت‌های هنری، فارغ از تمام حواشی عمدی و سهوی پیش‌آمده، درکنار حمایت‌های سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی و تمام اعضای عزیز گروه گپ، و برگزاری بیش از ۱۰ نمایشگاه هنری در ارتباط با هنرهای تجسمی بصورت مستقل و کسب چندین عنوان و مقام از جشنواره‌های داخلی و خارجی برگزار شده در طی این ماه به ویژه توسط اعضای فعال و قابل احترام گروه گپ، نوید سالی پراز افتخار برای هنرهای تجسمی این شهر می‌باشد.

به امید روزهای طلایی برای هنر شهر تبریز..

 

 

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *