تانگوی طرح و رنگ در تبریز

سیده پری‌ناز سهرابیسیده پری‌ناز سهرابی

● سیده پری‌ناز سهرابی، طراح گرافیک و روزنامه‌نگار

● یادداشتی به بهانه ورکشاپ دو روزه‌ی آلن لوکرنک در تبریز

خبر ساده بود. آلن لوکرنک به تبریز می‌آید. همین کافی بود که بلک باکس هنرستان میرک، پُر شود از رقص طرح و رنگ و خلاقیت، که دو روز سرد پاییزه تبریز را حال و هوای گرافیک و پوستر داد.

آنقدر گفته‌اند و گفته‌ایم، همه دیگر از سابقه تاریخی و هنری تبریز می‌دانند. از مکتب تبریز که مرکزیت هنری زمان خود را به تسخیر داشت و از هنرمندانی که در این مکتب نفس کشیدند، رشد کردند و نام خود را با نام تبریز گره زدند.

به قول کریم زینتی، که نمی‌شود اهل گرافیک باشی و نامش را نشنیده باشی، انگار باز هم خون هنر در رگ‌های تبریز جریان پیدا می‌کند. این سال‌ها که به همت هنرمندان جوان هر روز رویداد هنری جدید در هر گوشه شهر جوانه می‌زد.

یک روز اشتفان بوندی دعوت بچه‌های گپ گرافیک را می‌پذیرد، روز دیگر رویین پاکباز در بزرگداشت قندریز با هنرمندان جوان تبریز به گفت و گو می‌نشیند. گوشه‌ای از شهر نمایشگاه تصویر‌سازی است و گوشه دیگرش خبر انتخاب آثار هنرمندان جوانش در جشنواره‌ای خارجی به گوش می‌رسد. و همه این‌ها در شهری رخ می‌دهد که گالری‌های هنری کم نفسی دارد و هنرمندان هنوز هم در پیچ و خم راهرو‌های اداری مچاله می‌شوند.

آلن لوکرنک هم به همت همان جوانان تبریز به این شهر آمد. با کوله باری از هنر و تجربه گرافیک فرانسه و جهان. با حرف‌های زیادی از پوسترهای لهستان و توماشوفسکی.

چیزی در این شهر بود که هنرمند برجسته فرانسه، دو روز به این شهر آمد و تهران را برای برگزاری کارگاه انتخاب نکرد. هنر تبریز چیزی در خود داشت که نامی چون لوکرنک، در پایان کارگاه دو روزه از تجربه‌اش ابراز خوشحالی کند.

پیرمرد سفید مو با ابروهای پرپشت که همیشه می‌خندد، با حوصله دو روز گرم گرافیکی در سرمای پاییز تبریز گذراند. با حوصله تمام کارهای هنرمندان جوان را بررسی کرد، و بدون غرور نگاه خود را با آنها درمیان گذاشت.

در این میان لادن رضایی، مثل همیشه پل ارتباط و اشتراک هنرمندان برجسته جهانی و گرافیست‌های جوان تبریز بود که تفاوت زبان مانع به اشتراک گذاشتن تجربه‌هایشان نشود.

و ایرج میرزا علیخانی، با لبخند همیشگی‌اش می گفت: وقتی برای خسته شدن ندارم. با حوصله ایده‌های هنرمندان جوان  را دید و فکر هنرمندانه را به آنها آموخت.

آلن لوکرنک، هنرمند برجسته جهانی به تبریز آمد، بدون اینکه مسئولی از حضورش برای پزهای تبلیغاتی استفاده کند. هنرمند برجسته فرانسوی آمد که هنرستان میرک، شاهد تانگوی زیبای طرح و رنگ باشد.

نظرات

4 پاسخ به “تانگوی طرح و رنگ در تبریز”

  1. محمد باقر رضایی گفت:

    چیزی که تو تبریز هست و تو تهران نیست بیکاری گرافیست هاست!

  2. سلام گفت:

    نمایشگاه کجاس؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *