درباره آلن لوكرنک، طراح گرافیک فرانسوی

● لادن رضایی، طراح گرافیک و مدرس دانشگاه

● یادداشتی به بهانه حضور آلن لوكرنک در شهر تبریز

آلن لوكرنک (متولد ۱۹۴۴, لفاووت, فرانسه) یکی از برجسته‌ترين طراحان گرافيك معاصر جهان است. آن‌طور كه خودش میگويد, اگر بين سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ تحت آموزش پرفسور هنریک توماشفسکی قرار نگرفته بود, امروز هنرمندی ”خودآموخته“ محسوب میشد. لوكرنک به طراحی پوستر و كتاب و كاريكاتور با موضوعات اجتماعی, سياسی و فرهنگی میپردازد. او برنده‌ی جوايز نخست و طلا از مسابقات معتبر بين‌المللی پوستر و طراحی گرافيك است كه از آن ميان میتوان به ”دوسالانه‌های بين‌المللی پوستر ورشو“, ”دوسالانه‌ی Golden Bee مسكو, ”دوسالانه‌ی پوستر توياما“, ”جايزه‌ی BEDA“ و ”جايزه‌ی پوستر تئاتر صوفيه“ اشاره كرد.

012

 

آثار آلن لوكرنک بارها در نمايشگاه‌ها و موزه‌های سراسر جهان در معرض ديد عموم قرار گرفته و كشورهای فرانسه, ژاپن, بلژیک, كلمبيا, لهستان و مكزیک ميزبانان نمايشگاه‌های فردی او بوده‌اند.

علاوه بر فعاليت به عنوان طراح گرافیک, او نمايشگاه‌هایی را از آثار چهره‌هایی برجسته‌ چون شيگئو فوكودا, اووه لوش, يان لنيتسا و نيز طراحانی شاخص از ايران برگزار كرده است. همچنين در سال ۱۳۸۶, نمايشگاهی از پوسترهای طراحان فرانسوی با همكاری او در تهران برگزار شده است.

آلن لوكرنک از سال ۱۹۹۰ عضو ”اتحاديه‌ی بين‌المللی گرافیک“ (AGI) است.

او در سراسر زندگی خود, در ورزش و در هنر, مبارزه كرده و خوب میداند كه ”هر كس تنها زمانی دارای ارزش میشود كه در راه برطرف كردن ناتوانیهای خود به نبرد برخيزد. اين حقیقتی است كه استادش, هنریک توماشفسکی به او آموخته است. به باور توماشفسکی, ”آزادی“ یک طراح هيچگاه در تقابل با ”جديت و نظم“ او نيست و آلن لوكرنک هم به اين اصل پايبند است. او آثار قدرتمند خود را برای مبارزه در راه آرمان‌های مهم اجتماعی و سياسی و هم براي زيباتر كردن شهرش میآفريند.

”منطق“ و ”احساس“, هر دو, بر طراحی پوسترهای او تأثيرگذارند و در مورد عشق بزرگ ديگرش ـ ورزش راگبی ـ هم روش او همين است. تيم ”AZS“ ورشو, با حضور او به عنوان عضو تيم, جام قهرمانی لهستان را در سال ۱۹۷۲ به دست آورده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *