سینما و پوسترهایش

● گردآوری شده توسط مینا نسلیانی، طراح گرافیک

● یادداشتی به بهانه‌ی روز ملی سینما

در پی ورود سینما به ایران، ۲۱ شهریور ماه، روز ورود دستگاه سینماتوگراف و سرآغاز آشنایی ایرانی‌ها با پرده نقره‌ای به عنوان روز ملی سینما نامگذاری شد. در تمام اين سال‌ها، سينما در هر دوره و زمانه‌اى به شکلى درآمد؛ گاه هنر ناب بود، گاه وسيله‌ی تبليغ و گاه، اسباب تفريح و سرگرمى و گاه زمينه‌اى براى انتقال پيام. اما امروزه سینما ابزارى است توانمند در دست هنرمندانى که مى‌کوشند به نگريستن معناى تازه‌اى ببخشند.
یکی از بهترین ابزارهای سرگرمی‌‌ساز برای انسان پر دغدغه امروز، سینما است تا با تماشای فیلم برای ساعتی خود را از قید اضطراب‌ها، درگیری‌ها و مشکلات روزمره‌ برهاند. به قصه فیلم دل بسپارد و با قهرمان داستان برای حل گره ماجرا پیش برود. از کلیدی‌ترین عنصرها برای آنکه شخصی تصمیم به تماشای یک فیلم خاص بگیرد، پوستر آن اثر سینمایی است که یا شخص را به سمت سینما و خرید بلیت سوق می‌‌دهد و یا باعث گریز او از تماشای آن فیلم می‌شود. بدین ترتیب کیفیت یک پوستر می‌تواند سرنوشت استقبال از فیلم را مشخص کند.
پوستر یکی از بهترین راه‌های اطلاع‌رسانی و تبلیغات محسوب می‌شود. به همین منظور همیشه مورد توجه بوده است. سیر طولانی پوستر نشان می‌دهد که در همه‌ی موارد جواب‌گوی تبلیغات می‌باشد یکی از همین موارد تبلیغ فیلم‌های سینمایی است که بعد از انقلاب سیر صعودی خود را پیش گرفت. غالبا گفته می‌شود که پوستر فیلم جوهر فیلم را منتقل می‌کند. گاهی پوستر و فیلم بسیار به هم وابسته‌اند و به یک زبان سخن می‌گویند. خط سیر مستقل پوستر فیلم پیش تر از آن که بازتاب تحول سینما باشد، نشان‌دهنده‌ی ماهیت متغییر مخاطبان است: پوسترها در درجه اول تبلیغات هستند و وظیفه‌شان برقرار کردن ارتباط با مردم در خیابان، و نه با تصاویر روی پرده سینماهاست. روند بررسی پوستر فیلم، داستان در جریان پیوند سینما و جامعه است.
سینما در ایران در مواجهه‌ی سیاسی جناح‌های مختلف، یکی از محل‌های اختلاف و بلکه نزاع بوده و هر جناحی، موقعیت سینما در زمان رقیب را نقد کرده است. اما به علت سیاست‌های خاص حزب اصول‌گرا و اصلاح‌طلب روند کلی و جامعی مشخص نیست؛ زیرا هر دوره‌ای با عوض شدن هر دولت مسیر پوستر، بایدها و نبایدهایش تغییر پیدا می‌کند. حال فارغ از این شرایط به بهانه‌ی همین روز شما را به تماشای چند پوستر سینمایی دعوت می‌کنیم.

 

منبع:
باشگاه خبرنگاران جوان
پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان بررسی تغییرات سبکی در طراحی پوستر فیلم سینمایی ایران در پیوند با ویژگی های حاکم بر سینمای دهه ۸۰

وبسایت رسمی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

پایگاه اطلاع‌رسانی دانشجویان مدیریت رسانه ( انجمن علمی مدیریت رسانه)

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *