نمایشگاه امروز، انگیزه‌ای برای خواندن تاریخ به روایت ابراهیم امین‌زاده

ابراهیم امین‌زادهابراهیم امین‌زاده

● ابراهیم امین‌زاده، روزنامه‌نگار

● یادداشتی برای نمایشگاه ۲۸هزار روز با تاریخ ایران و جهان

 

سوم اردیبهشت ماه، بیست و دوم آوریل ۲۰۱۶ میلادی امسال هم،روز جهانی آزادی مطبوعات است  که این نمایشگاه با حضور مهمان هنرمند گرانقدر آیدین آغداشلو گشایش یافت.

روز بیستم دسامبر سال ۱۹۹۳ میلادی، برابر با سوم آذرماه ۱۳۷۱ در چهل و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مصوبه ۴۸/ ۴۳۲ مسجل شد که روز سوم ماه مه هرسال، روزجهانی آزادی مطبوعات نامیده شود. و ما امسال، یازده روز زودتر به استقبال رفته‌ایم، خیلی خوب است.

سوم ماه مه یا روز سوم ماه مه سال ۱۹۹۱ روز انتشار بیانیه “ویندنهوک” است که در باره ارتقاء وضعیت نشریه‌های مستقل و فراگیر افریقایی انتخاب شد و بیانیه، در روز سوم ماه مه همان‌سال، طی همایشی که به‌همین منظور، از سوی یونسکو و سازمان ملل متحد در شهر “ویندنهوک” پایتخت نامیبیا برپا شد، به تصویب رسید.

بماند که  سازمان ملل متحد، سازمان دول متحد است و آیا واقعا متحد هستند و درچه متحد هستند، معلوم نیست. اکثر قریب به اتفاق کشورها، با ژست دموکرات مآبانه این بیانیه‌ها و مصوبه‌ها را امضاء می‌کنند. اما واقعا اگر می‌خواهید بدانید، آزادی مطبوعات، نه تنها در کشور‌های عقب نگهداشته شده جهان سوم و کشور‌های باصطلاح پیشرفته در چه وضعی است و در کدام پله از آزادی قرار دارد، به محتوای روزنامه‌ها و رسانه‌های جمعی، وابستگی‌شان ، جهت‌گیری‌شان و حال روز روزنامه‌نگاران آن کشورها نگاه کنید. چیزی که عیان است، چه حاجت به بیان است. واقعیت‌ها، از پشت هیاهوها، زرورق‌های رنگی و نورباران چراغ‌ها و از پشت صورتک‌های لبخند، بخوبی معلوم است.

بگذریم. خود این دست آویز، که موجب شده است نمایشگاهی از مجلدات ۲۸هزار روز تاریخ ایران و جهان روزنامه اطلاعات برگزار شود، یک رویداد است و ارزشمند است که در همین شرایط برگزار شده است.

۲۸ هزار روز تاریخ ایران و جهان حاوی رویدادهای گستره جغرافیای جهان از سال ۱۲۷۸ خورشیدی (هفت سال قبل از انقلاب مشروطیت ایران) تا سال ۱۳۵۴ خورشیدی است که سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۷۶میلادی را در برمی‌گیرد و در واقع نگاهی ژورنالیستی به وقایع۷۶ سال از  قرن بیستم است.

این مجموعه را یک تیم از حرفه‌ای ترین و دانا‌ترین روزنامه نگاران ایران در آن روزها و در آن شرایط اجتماعی سیاسی ایران که مطبوعات ایران بر اساس قانون اساسی مشروطه سلطنتی، تابلو آزادی بیان و مطبوعات داشت، ولی فاصله عمیقی بود بین واقعیت وحقیقت، منتشر می‌کردند. جا دارد اینجا یاد کنم از شادروان منصور تاراجی سردبیر این مجموعه، شادروان احمد رضا دریایی دبیر اجرایی و معاون سردبیر ۲۸ هزار روز تاریخ ایران و جهان، محمد حیدری، اسماعیل یگانگی،حسین باستانی، محسن میرزایی که اعضای اصلی تحریریه مجموعه ۲۸ هزار روز تاریخ ایران و جهان بودند و چند نفر دیگر از همکاران.

۲۸ هزار روز تاریخ ایران و جهان، سال‌های ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ منتشر شد که من نیز در آن دوره ازخبر نگاران و گزارشگران و از اعضای تحریریه روزنامه اطلاعات بودم.

امید من این است ، همین نمایشگاه با عنوان ۲۸ هزارروز تاریخ ایران و جهان، موجب شود، اشتیاق خواندن تاریخ به‌ روایت روزنامه نگاران (که به‌جرأت می توان گفت؛ به‌اعتباری، عینی‌ترین نگاه به تاریخ و رویدادهای آن است، دست کم در ببینندگان این نمایشگاه بیدار شود و بوسیله اینان در جامعه شایع بشود و شیوع بیابد.

دوستان جوان من، بدانید، ملتی که تاریخ نخواند و تاریخ نداند، یخ می‌زند و در میان یخ‌های نا آگاهی از بین می رود.

زمان بازدید: سوم الی هفتم اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ الی ۱۴ و ۱۶ الی ۱۸

مکان: تبریز ، بلوار استاد شهریار (چایکنار) ، جنب پارک مسافر ، مجتمع تجاری جواهر ، طبقه فوقانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ، نـگــارخـانه هنـــرمنـدان

 

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *