یازده ستامبر از نگاه طراحان گرافیک

● گردآوری شده توسط مینا نسلیانی، طراح گرافیک

● یادداشتی به بهانه‌ی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریكا

برخورد یك هواپیمای مسافربری برخواسته از فرودگاه «بوستون» با طبقه‌ی هفتاد و پنجم ساختمان شمالی برج‌های دوقلوی مركز تجارت جهانی، دنیا را مات و مبهوت كرد. انفجارهای نیویورك آمریكا – در محله‌ منهتن – در ساعت ۴۵/۸ به وقت محلی (ساعت ۲۰/۱۷ به وقت تهران) در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ (۲۰ شهریور ۱۳۸۰) به وقوع پیوست. در حالیكه تعجب همراه با ترس همه را فرا گرفته بود، هواپیمای دوم در ساعت ۰۳/۹ به طبقه‌ شصتم برج جنوبی ساختمان‌های دوقلو اصابت كرد. وحشت آمریكا را فرا گرفته بود كه هواپیمای سوم، بعد از گذشت ۳۵ دقیقه، ضلع‌ جنوبی پنتاگون را منهدم كرد. مدتی بعد اعلام شد كه هواپیمای چهارم – كه گویا قصد انهدام كاخ سفید یا كنگره‌ آمریكا را داشته است – در ساعت ۱۰ صبح در پنسلوانیا سقوط كرده است. این که نیروی هوایی آمریكا، آن را ساقط كرده بود یا عامل دیگر باعث سقوط شده بود، روشن نگردید. نود (۹۰) دقیقه‌ بعد، با رسیدن درجه‌ حرارت به ۸۰۰ درجه‌ سانتیگراد (درجه‌ ذوب فولاد) برج‌ها، به كلی فرو ریختند.
اولین هواپیما ۸۰/۰۰۰ لیتر و دومی ۹۰/۰۰۰ لیتر بنزین داشتند. برج‌های دوقلو با ۱۱۰ طبقه و ۴۲۰ متر ارتفاع، شهر عمودی لقب گرفته بودند. روزانه ۵۰/۰۰۰ نفر كارمند در آن مشغول به كار بودند كه در ساعت ازدحام – با حضور مراجعه كنندگان و جهانگردان – ۲۰۰ هزار نفر در آنها حضور می‌یافتند. کشته شدگان این حمله‌ها ۲٬۹۷۴ تن بودند، که با در نظر گرفتن ۱۹ هواپیماربا در کل شمار کشته‌های این حمله‌ها به ۲٬۹۹۳ تن می‌رسد. بیش‌تر کشته شدگان این حمله‌ها مردم عادی و شهروندان بودند، که ملیت آن‌ها از ۹۰ کشور گوناگون جهان بود. به‌علاوه، مرگ دست‌کم یک تن ناشی از قرارگرفتن در برابر گرد و خاک به‌وجودآمده از ویرانی دو برج نیز گزارش شد.
این حادثه‌ی تاریخی تلخ هیچ‌وقت از چشم هنرمندان زمانه‌اش تا به امروز دور نمانده است و همواره سعی کرده‌اند همدردی خود را به زبان تصویر به دنیا نشان دهند. در ادامه، به بهانه همین روز، تعدادی از پوسترهایی که برای این حادثه طراحی و در دنیای مجازی به نمایش گذاشته شده‌اند، را با هم می‌بینیم.


منبع:
سایت رسمی پژوهشکده باقرالعلوم
ویکی‌پدیا

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *